Poikaystävä syö mandariinit; mitä teen
Asun pitkäaikaisen poikaystävän kanssa erikseen. Välimatkaa on, joten vietämme yleensä viikonloput yhdessä. Melkein aina luonani (itselleni ei ole käytännöllistä olla kotoa kauan poissa). Tapasimme kun hän oli vielä opiskelija ja minä jo työelämässä; siihen aikaan ei mitenkään haitannut että sain maksaa menomme, tiedän kyllä miltä opiskelijan budjetti näyttää. Rahasta on paha riidellä jos sitä ei ole, ei sitä riitelemällä lisää tule.
Mutta hän on nyt valmistunut ja ansaitsee siinä missä minäkin (luulen, että enemmän, mutta en ole tullut kysyneeksi). Menoista hän kyllä ymmärtää maksaa oman puolikkaansa, ellei muuten niin seison lippukassan vieressä ja näytän merkitsevältä, ja baarissakin menisi about tasan, en ole sitä lajia joka laskee jokaisen euron. Mutta nyt koronan aikana, kun kukaan ei käy missään, olemme kotona, ja hän tietenkin syö aamiaisen, lounaan, illallisen jne. Hän ei ole aivan hyödytön, tekee joskus ruokaa ja jopa ostaa sen, ja joskus auttaa taulunripustamisessa ja sentapaisessa. "Eläintarhaani" hän on vahtinut paljon, kun itselläni on ollut muuta menoa.
Olen oikein tyytyväinen poikaystävään henkilönä, asumisjärjestelyyn, ja muuhunkin, enkä usko että jonoksi asti olisi porukkaa joka haluaa nimenomaan pysyvään "silloin kun minulle sopii" suhteeseen, joten en halua riidellä. Ja parista mandariinista tai pastapaketista, mitä sitä riitelemäänkään. Mutta kun ostan 90% ajasta ne ruoat, niin pienistä puroista syntyy virta, ja se alkaa ihan vain ketuttamaan.
Miten sanon hänelle kohteliaasti, että hän on aina tervetullut, mutta saisi hiukan osallistua viikonloppujen ruokamenoihin? Viikonloppuvierailtahan sellaista ei tietenkään pyydetä, mutta kun hän ei omilla avaimilla enää oikein ole vieras. Kuulostamatta kohtuuttomalta tai vararikkoiselta?
Kommentit (22)
Aloittakaa viikonloppu miettimällä ruuat ja käymällä yhdessä kaupassa. Lasku tietenkin puoliksi.
Ja taas näitä lompakkovinkumisia. Kuka näitä jaksaa?
Mitenkö sanot? No, jos sinulla on suu, niin yritä käyttää sitä sanojen muodostamiseen. Jos se ei onnistu, niin kirjoita.
Vierailija kirjoitti:
Ja taas näitä lompakkovinkumisia. Kuka näitä jaksaa?
Naiset maksavat - ja kantavat - valtaosan pariskuntien tai perheiden ruoista.
Miehet yleensä syövät valtaosan pariskuntien tai perheiden ruoista. Kivaa kuppaamista.
Vierailija kirjoitti:
Jätä se sika!
Kiinnostavaa, että vuodesta toiseen uskot olevasi hauska.
Jos tilaa maksullisen miehen koko viikonlopuksi niin maksaa varmasti enemmän kuin viikonlopun ruokakassi. Seksi maksaa aina, tavalla tai toisella.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ja taas näitä lompakkovinkumisia. Kuka näitä jaksaa?
Naiset maksavat - ja kantavat - valtaosan pariskuntien tai perheiden ruoista.
Miehet yleensä syövät valtaosan pariskuntien tai perheiden ruoista. Kivaa kuppaamista.
Saisiko tälle tiedolle jonkin lähteen?
Haluasitko myös kertoa, miksi maksat toisten ruokia? Onko kyseessä hyväntekeväisyys vai pakottaako joku sinut maksamaan ruokansa? Jälkimmäisessä tapauksessa kyseessä on rikos, ja sinun pitäisi kääntyä poliisin puoleen.
Seuraavan kerran kun tulee niin menette yhdessä kauppaan ja maksatte ostokset puoliksi. Tottakai jääkaappi on syöty viikolla tyhjäksi.
Toki osallistut hänen matkakuluihin jis tulee kaukaa luoksesi.
Itsestään selvä asia kirjoitti:
Toki osallistut hänen matkakuluihin jis tulee kaukaa luoksesi.
Hänen kuukausilippunsa jota tarvitsee töihin kattaa myös oman alueeni. Siihen aikaan kun ei kattanut, avustin (en pyynnöstä, ei hän ikinä kehtaisi pyytää mitään, vaan lahjana "tule tänne ostin bussilipun jo"). Ongelma tuntuu olevan siinä, että hän on oikeasti mukava, en vain osaa puhua rahasta, kun yhteistä taloutta ei kuitenkaan ole tai tule).
Osta sille vanukkaita nii se jättää mandariinit rauhaa.
laita ens kerralla pöytään vain kannullinen hanavettä ja pari palaa näkkileipää
sano että finanssisuhdanteet o näin ny
😕
Piilota mandariinit ja muut hyvät ruokasi siivouskaapin perälle, jääkaappiin selleripussin alle vihanneslokeroon, pakastemarjojen alle, karkit tamponirasiaan. Syöt niitä salaa kun mies ei näe ja hän syököön mitä löytää (näkkäriä, kaurapuuroa).
Ei kaksi ihmistä nyt viikonloppuna kovin paljon syö, jos ette tee jotain erityisen kalliita ruokia vaan normaalia kotiruokaa .
Jos ehdotta kalliimpaa esim.pihvejä tms.sano ettei nyt ole varaa sellaiseen.
Onkohan poikaystäväsi edes tullut ajatelleeksi koko asiaa. Ota puheeksi. Jos suuttuu eikä suostu jakamaan kustannuksia, on syytä pohtia, kannattaisiko laittaa kantapäät vastakkain ennen kuin alkaa pukkaamaan jälkikasvua.
Ostat ruoat vain perjantaiksi. Lauantaina menette yhdessä kauppaan. Maanantaina käyt ostamassa itselle mandariinit ja muut herkut.
En kommentoi ongelmaasi, mutta sydämestäni toivon, että miesystäväsi liikanimi on tästä alkaen:
MANDARIINI–TON