Onko lapsi pakko antaa yökylään mummolle, jos lapsi eikä vanhemmat halua?
Anoppi kärttää koko ajan 9kk ikäistä lastamme heille hoitoon. Ei ole mitään tarvetta viedä. Miehen kanssa meillä riittävästi kahdenkeskistä aikaa, ja jos haluaisimme vaikka lähteä kaksin johonkin "rimpsalle", niin omalle äidilleni ennemmin lapseni veisin.
Anoppi on kateellinen, kun hänen veljensä lapsenlapset olleet yöhoidossa jo muutaman kuukauden ikäsenä.
Kun lapsi oli pienempi ja täysimetyksellä, oli se helppo "syy", miksei hoitoon viedä. Mitäs nyt sitten sanon helposti pahastuvalle anopille, kun lapsi ei enää ole rintamaidollakaan?
Lapsi ei siis vielä kertaakaan ole ollut yöhoidossa, ja suoraan sanottuna, asia ei minusta vielä tunnu hyvälle toisin sanoen, valvoisin ja itkisin varmaan koko erossaolajan, Onko siis pakko jos ei taho?
Onko kenelläkään samanlaista kokemusta?
Kommentit (68)
ymmärrän sua, vaikea tilanne. Anoppi yrittää olla avuksi ja tarkoittaa hyvää (raivostuttavaa, tiedän:)
hän nimenomaan yrittää kysyä tapaa sanoa kauniisti, ettei loukkaisi anopin tunteita!
tahtooko mennä mummolle yöksi vai ei. Mutta tarkoitan yleisesti ottaen, kenellä jo isompia lapsia. Joku jossain kirjoitti, että jos lapsi itse pyytää yökylään pääsyä, niin pääsee heti. Sitä tarkoitin...
Tais tulla vähän sekavasti :)
ap
etkö osaa panna vastaan anopillesi vai annatko hänen muutenkin määräillä elämäänne?
En itsekään vieläkään veisi anopilleyökylään. omille vanhemmilleni kyllä, mutta en sinnekäân kovin aikaisin, taisi olla jo 4v ennenkuin oli ekaa kertaa itse yötä siellâ. Ei ole mitään kiirettä ja sinähän lapsen puolesta päâtät.
Haen vaan täältä pontta ja erilaisia vinkkejä, kuinka perustella voimakastahtoiselle anopille, miksei lasta anneta yöhoitoon.
Aion sanoa vaan, että sitten kun on isompi ja äiti siihen valmis. Lapsi ei tule yöhoitoon, jos äitikään ei voi olla turvallisin mielin.
ettet halua anopille viedä lastasi lainkaan. Kun kerran kirjoitat, että jos rimpsalle haluatte mennä, viet ennemmin omalle äidillesi lapsen...
Pakkohan noin pientä ei ole hoitoon antaa kenellekään, kun ei osaa itse tahtoa. Sitten kyllä antaisin anopillekin, kun lapsi tulee siihen ikään että osaa itse tahtoa. Tietysti lapsi ei koskaan tule tahtomaankaan anopille, jos miniä tekee jo etukäteen kaikkensa ettei lapsi anopin hoiteisiin pääse.
Meillä lapset 3v ja 1v eivätkä ole olleet yökylässä, äitini on esim. Jouluna nukkunut vanhemman tytön huoneessa yökylässä ja siinä on jo tarpeeksi ohjelmaa tytölle:) anoppi pyyteli aluksi, sanoin vaan etten tahdo antaa, lopetti sitten pyytelyn..hänelle en ikinä tosiasiassa lastani hoitoon veisi. Älä anna jos et tahdo. Sanot suoraan ettet raaski ja lupaat kertoa jos tarvetta yökyläilyyn tulee.
Ei kai ole mitään syytä antaa noin pientä lasta yöhoitoon jos selvästikään teillä ei siihen tarve ole. "Muuten vaan" riepottelu voi pienestäkin lapsesta tuntua ahdistavalta, ehkä?
Mitä jos kutsuisit anopin teille yökylään ja antaisit hänen teillä hoitaa lasta sydämensä kyllyydestä sen yhden yön ajan?
Sääliksi käy aivottomia koko sakki
i]Ei kai ole mitään syytä antaa noin pientä lasta yöhoitoon jos selvästikään teillä ei siihen tarve ole. "Muuten vaan" riepottelu voi pienestäkin lapsesta tuntua ahdistavalta, ehkä?
Mitä jos kutsuisit anopin teille yökylään ja antaisit hänen teillä hoitaa lasta sydämensä kyllyydestä sen yhden yön ajan?
[/quote]
ettet halua anopille viedä lastasi lainkaan. Kun kerran kirjoitat, että jos rimpsalle haluatte mennä, viet ennemmin omalle äidillesi lapsen...
Tarkoitin, että jos nyt tässä vaiheessa, lapsen vielä ollessa pieni, tulisi tarvetta rillutella, nin äitini olisi se, joka lasta hoitaisi.
Ei ole kyse siitä, ettenkö koskaan haluaisi lapsen menevän anopilleni yökylään. Eikä meillä anopin kassa ole sellaisia välejä, että mustamaalaisin lapselle hänen mummoaan. Ei ole tervettä se missään olosuhteissa.
Ottaa ainvoon tollaset veisin omalle äitille mutten anopille.. mikset katkase suoraan välejä anoppiisi, mitä helvettiä sä sen tunteista välität kun tunnut ittekkin olevan tunteeton paska!!
Sanot sille anopille ettei tuoda ikinä sulle mun vanhemmille vaan. piste.
idiootti.
^^Hah hah! Piristi iltaa. Tosin saisitte hiukan varoittaa ennen kuin lauotte tällaisia vitsejä.. viimeisillään raskaana olevan naisen virtsarakolla kun on sietorajansa.
Itse en tule luultavasti koskaan päästämään lastani anopille yöksi. Siihen muutamakin syytä, ehdottomasti suurin on se, etten luota häneen. Mikä velvollisuus minulla olisi antaa oma lapseni sellaisen ihmisen hoiviin, johon en luota? Oma lapseni, itse hänet myös hoidan. Tai ainakin valitsen, kenelle hänet vien. Lisäksi lapseni on erityislapsi, joten epäilen vahvasti anoppini kykyä pärjätä hänen kanssaan. Epäilen omankin äitini kykyä, mutta hän sentään fyysisesti jaksaisi lasta. Anoppini taas on todella huonossa kunnossa ikäisekseen ja myös mieheni on sitä mieltä, ettei fyysisesti jaksaisi yöhoitoon ottaa.
Ja ei, minä en todellakaan välitä, jos joku loukkaantuu siitä, etten luota jollekulle lastani. SIinähän loukkaantuu. Minä teen päätöksen oman haluni mukaan. Edelleen, lapsi on minun ja niin on vastuukin. Mitä jos jotakin sattuu? Tämän tyyppisen lapsen kanssa melko varmasti sattuu. Osaisiko anoppi hoitaa asian, tuskin. Joten, en luota lastani hänelle. Olen kamala ämmä. Ja onnellinen siitä. Minua kun ei kukaan saa tekemään sellaisia päätöksiä, joita en halua tehdä.
Ap:lle. Lapsesi on vielä kamalan pieni. Jos ei tarvetta ole, hänen on ehdottomasti parempi olla kotona tuttujen vanhempien kanssa. Perustele kantasi vaikkapa nykyisen jo hyvin tunnetulla ja julkisella varhaisen kiintymys- ja vuorovaikutussuhteen tärkeydellä ja herkkyydellä. Tosin et ole minkäänlaista selitystä velkaa, jos minulta kysytään.
En käsitä, miksi toisilla ihmisillä olisi minkäänlaista oikeutta minun lapseeni. Paitsi hänen isällään tietenkin. Mutta poikamme on meidän lapsemme. Tehköön muut omat lapsena - tai olisivat tehneet aikanaan niin paljon, ettei tarvitse enää toisten vauvojen perässä kirmata.
miksi veisit mielummin äidillesi kuin anopille? Itse kun teen toisin päin, ennemmin anopille kuin äidilleni.
veisin ennemmin anopille kuin äidilleni. Kyse onkin ihmisestä ei niinkään anoppiudesta tai äitiydestä. Ihmiset ovat erilaisia. Oma äitini on jo niin vanha, ettei jaksaisi lasteni kanssa.
Älä anna anopin määräillä! Hoidatte itse lapsenne - ei anopille hoitoon.
Vierailija kirjoitti:
etkö osaa panna vastaan anopillesi vai annatko hänen muutenkin määräillä elämäänne?
Meillä esikoinen oli ekan kerran yökylässä 15 vuotiaana. Asutaan isossa taloyhtiössä, kouluun on n 300 m matkaa. Jokaisen lapsen koti on lähellä
Ei tietenkään ole. Nyt vaan sanot, että jos ei käytös muutu asialliseksi, yhteydenpito menee kokonaan jäihin.
Ei ole pakko antaa todellakaan. Kauhea trauma tullut siitä jo lapselle? Suojele lapsiasi.
En yksinkertaisesti ymmärrä tarvetta tunkea pieniä lapsia isovanhemmille. Ei ole tarvetta tunkea niitä omille vanhemmillekaan. Meillä 6v on ollut 3krt kummeilla yökylässä ja 3krt kavereiden luona. 3v on kerran ollut kummeillaan yötä ja senkin kun itse halusi. Vietämme mielestäni normaalia perhe-elämää. Emme tosin halua käydä bilettämässä eikä parisuhdematkat ole tarpeen, kun kotona on ihanaa ja mukavaa.