Miksei kotiäitien kodit ole tiptop-kunnossa, kun ovat kaiket päivät kotona?
Työssä käyvät äidit voivat käyttää kodinhoitoon noin 8-10 t (työ+työmatkat) vähemmän.
Kommentit (14)
En tiedä olenko minä kotiäiti (hoitovapaalla ja ensi vuonna palaan töihin) mutta meillä koti on kyllä tip-top siisti aina. Imuroidaan monta kertaa viikossa ja nätti koti muutenkin:)
ja silloiin kun ollaan kotona, siellä myös sotkevat lapset koko ajan. Työssäkäyvän koti ei sotke itse itseään tyhjillään.
Meilläkin on aina tavarat siistissä järjestyksessä, puhtaat matot lattioilla ja lattiat siivottu ym... vaikka kotiäitinä viidelle alle kouluikäiselle olenkin.
Meillä kyllä on aina siistiä. Kahden pienen lapsen kotiäitinä ehdin siivota varsin hyvin.
hertsinen, on teidän lapsilla pitkät koulupäivät. Kyllä meillä on koti sotkuinen, kun tulen töistä ja lapset päiväkodista, kun siellä on ollut jo monta tuntia kouluikäiset lapsemme monen kaverinsa kanssa.
En edes ole nähny epäsiistiä kotiäidin kotia. päinvastoin.
Hankkikaa elämä ja lopettakaa siivous! vähenee allergiat ja on aikaa kaikkeen kivaan!
Naurattaa ihmiset, jotka kilpailee kotiensa siisteydellä ja unohtaa elää. Hienoahan se on, jos osaa pitää paikat järjestyksessä, ei siinä mitään, mutta mä olen siinä tosi huono.
Tulee tiskiä paljon enemmän, lapset levittää leluja, likastaa monet vaatteet
päivässä, kantaa hiekkaa sisään jne jne.
pakko väliin tehdä muutakin. JA viiden lapsen kanssa ei todellakaan pysy tavarat paikoillaan jos ei koko ajan niitä kerää. Ja tiski ja pyykki määrä myös ihan loputon.
meillä on ainakin parempaakin tekemistä, koti on suht koht ok kunnossa eli riittävän siisti. Voisihan sitä siivota kaiket päivät ja hukata elämänsä siihen.
olla viemässä leluja pois ym.
Kun on koulussa/töissä niin ei sen päivän päälle jaksa olla kiillottamassa kotia puhtaaksi. Ja onko se niin vakavaa? Harvassa pienten lasten kodissa on aina kaikki tip top, ja niille joilla on *nostan hattua*
-Safira-
Joillekin siisteys ei ole niin nokonuukaa, toiset ovat vaan laiskoja ja kolmannet could not care less.