Miten naiset poistatte viiksihaituvat pois?
Kommentit (48)
Yksittäiset, häiritsevät ihokarvat poistan pinseteillä.
Mutsi nyppii pinseteillä :D Itellä ei onneksi (vielä) sitä vaivaa ole
Siis mitä, oletteko jostakin Välimeren maasta kotoisin vai miksi teillä kasvaa viikset? Terv. Ummikko
Mä olen 56 v eikä mulla vielä tähän päivään ole haituvia kasvanut. Googlaa, miten vaikkapa välimerelliset sisterimme sen tekevät :-)
Vahaan pois ajoittain, hajakarvat nypin. Karvat ovat vaaleita mutta pitkiä. Tavallisessa sisävalossa niitä ei huomaa, sitten kerran satuin katsomaan kasvojani luonnonvalossa ja siinähän ne karvat oikein loisti :D vaikka vaaleita ovat.
Olen kummastellut kun muutamalla lähemmäs 60-vuotiaalla naisella on leuassa n. 1 cm pituisia vaaleita karvoja tai huulen yläpuolella. Ei siis mitään viiksiä tai partaa vaan muutama pitkä karva. Mahtaako liittyä jotenkin hormonitoimintaan vai mikä juttu tämä on?
Nypin pinseteillä. Suurin osa on vaaleita ja eivät näy, mutta auringonvalossa huomaa että kyllä siellä pari tummempaakin on joukossa... siksi nypin kaikki pois sen kummemmin katsomatta että mikä karva edustaa mitäkin väriä.
Jos on aikaa niin vahaan, jos ei niin höylään. Joskus jotain hajanaisia nypin pinseteillä.
Höylään, menis ikä ja terveys yrittää pinseteillä nyppiä. Jos en höylää näytän teinipojalta. Viikset kasvoivat samoihin aikoihin kuin muukin karvoitus.
Höylään, menis ikä ja terveys yrittää pinseteillä nyppiä. Jos en höylää näytän teinipojalta. Viikset kasvoivat samoihin aikoihin kuin muukin karvoitus.
Sellainen epilaattorin mukana tullut tarkkuustrimmeri vai mikä se on. Pattereilla toimii ja vähän niin kuin kynän näköinen.
Vastatkaa nyt oikeasti, pitääkö tässä nyt alkaa vanhemmiten varautumaan parranajoriitteihin vai onko teillä aina ollut karvoja kasvoissa?
16 ei ainakaan ole vanha. Karvat on aina kasvaneet, onneksi on sentään vaaleita, nyt vaan osa alkanut tummua ja joutuu poistamaan. Tosin on myös hyvin paksut ja runsaat hiukset. Harvemmin kai ihmisillä on sellaiset ilman, että muutkin karvat kasvaa.
Mä olen blondi, 42v. ja viimeiset kymmenen vuotta on vaaleita viiksikarvoja näkynyt. Poistan epilaattorilla, paljon nopsempaa kun pinsetit. Nyt niiden karvojen kasvu on kyllä lakannut, en tiedä onko näkö huonontunut vai ahkera epilointi heikentänyt kasvun...
Meillä mällit naamalle ja annetaan kuivaa, sitten repäistään pois. Toimii kuin brasilialainen vahaus.
[quote author="Vierailija" time="07.06.2014 klo 08:30"]
Vastatkaa nyt oikeasti, pitääkö tässä nyt alkaa vanhemmiten varautumaan parranajoriitteihin vai onko teillä aina ollut karvoja kasvoissa?
[/quote]
Itselle ja kavereille noita alkoi tulla kasvoihin päälle nelikymppisenä, joten eiköhän ne hormoneista johdu.
Leikkaan kynsisaksilla pahimmat näkymättömiin. Ei tule seuraavaksi päiväksi punoitusta ja aamullakin ennen töihinlähtöä kerkeää tehdä.