hyvä ravintola turussa?
kerrankin parisuhdeaikaa tiedossa ja ollaan siis menossa syömään, johonkin keskustan tuntumaan. millaisia ravintoloita esim aurajoen varressa on? plussaa, jos löytyy myös ulkopöytiä. ei tarvitse olla mikään huippuluokan rafla, mutta viihtyisä, hyvä ruoka jne pitäis olla.
Kommentit (13)
Jos lounasaikaan ja ulkona on kiva olla ja buffa käy niin huli.fi tarjoaa jokimaisemassa yleensä aika kivan setin.
Wanhan paronin kellari. Ei ihan joen tuntumassa, mutta suosittelen silti. Ikinä en ole pettynyt ruokaan eikä palveluun.
Kaskis, Tintå, Mami ovat loistavia. Tårget, Blanko, Niska hyvin jees. Fontti, di Trevi, blanko, Panini toimivat myös. Turussa on paljon hyviä ravintoloita. <3
katso eat.fi
Rantakerttu on kanssa kiva kesäisin.
johan tuli paljon vinkkejä, kiitos! :) lisääkin saa toki ehdotella, jos ei muuten osata päättää, niin vedetään hatusta joku ehdotetuista :)
Grill it Marina.
ihan joen varrella iso ja viihtyisä ulkoterassi. Hotelli Marina Palacen alakerrassa.
Aurakadulla huikee Karu.. Japanilaista, namnam. Terassia ei kyllä taida olla, mut ruoka aivan mahtavaa. Tulee vesi kielelle, ku edes ajattelee, sitä mahtavaa ruokaa :)
Suosittelen Semi Burgeria eerikinkadulla.
Pub Niska sopisi tuohon sun toivelistaan oivallisesti, viihtyisä ja välitön, joen rannassa, ulkopaikkoja ja peltileivät eli pizzat on tehty hyvistä raaka-aineista. Kohtuuhintainenkin
"Pub Niska on tunnetun TV-kokin Michael Björklundin oma ravintolakonsepti, Björklund on voittanut Vuoden Kokki-tittelin sekä Suomessa että Ruotsissa ja ollut mukana m.m. TV-ohjelmassa "Strömsö". Teema on tunnetun salakuljettaja Algoth Niskan innoittama. Niska tarjoaa peltileipää - korkealaatuista pizzaa valmistettua paikallisita raaka-aineista. Myös sisustus Niskalla on ainutlaatuinen - tervetuloa käymään!"
http://www.niskaturku.com/
Tero
Tero! Sua on ollut ikävä <3
Ja minä suosittelen Pinellaa! Jokirannassa kirjastoa vastapäätä, huippuhyvää ruokaa, hifistelyä :)
Lisätään listaan vielä Smör ja Sergio's. Smör enemmän fine dining -tyyppinen, Sergio's rennompi italialainen. Rannassa molemmat ja kummassakin olen saanut hyvää ruokaa :)
mami