Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mä EN YMMÄRRÄ LÄÄKÄRIEN JA HOITAJIEN VALITUSTA tehohoitopaikoista.

Vierailija
31.12.2020 |

Suomessa on 800 tehohoitopaikkaa. Näistä vain muutama prosentti on käytössä koronapotilaalle.

Miksi sitten kuitenkin itketään, että tehohoitopaikat eivät riitä? Onko influenssakausi alkanut tai ihmisiä hyppinyt katoilta? Tai erä huonoa viinaa lipsahtanut markkinoille?

Tuttu lääkäri sanoi, että influenssakaudella yhdessä vuorokaudessa kuolee kymmeniä ihmisiä tehoilla influenssan takia ja henkilökuntaakin on sairastunut pahasti. Miksi tämä ei kuitenkaan ole koskaan ollut ongelma?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ääliö. Tuskin ainoa asia mitä et ymmärrä.

Vierailija
2/4 |
31.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan ne influenssatapauksetkin ongelma, miksi muuten joka vuosi puhuttaisiin influenssarokotteista. 

Teholla hoidetaan todella paljon muitakin potilaita, sellaisia jotka keikkuvat elämän ja kuoleman rajamailla. Sinne ei sekaan tarvita pandemiapotilaita yhtään enempää.  Jokainen pandemiapotilaspaikka on pois vaikkapa sydänkohtauksen saaneilta, onnettomuuden uhreilta jne. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ne tehohoitopaikat ole olleet suurimmaksi osaksi tyhjillään normaaleinakaan aikoina. Niiden määrä on mitoitettu aika lailla sen mukaan mitä tarvitaan niinäkin aikoina kun ei ole mitään pandemiaa. Ei siis tarvita kovinkaan suurta lisäystä tarpeeseen niin paikat alkavat loppua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän yhdeksän