minkä maalaisia ystäviä sinulla on?
Kommentit (15)
En oikeastaan sanoisi, että ystäviä. Mutta kun asuin ulkomailla, jäi joitain tuttavia, joiden kanssa ollaan edelleen tekemisissä esimerkiksi sähköpostitse. Harvoin siis nähdään. Japanilaisia, urugualainen, kazakstanilainen, saksalainen, espanjalainen ja britti. Suomesta yksi algerialainen, jonka kanssa on tunnettu parikymmentä vuotta.
Hyvinkin monen maalaisia on ollut, koska olen asunut myös Suomen ulkopuolella. Nykyään, kun asun Suomessa, olen suomalaisten ystävieni lisäksi eniten tekemisissä itävaltalaisen, intialaisen ja australialaisen ystäväni kanssa. Aiemmin elämääni ovat liittyneet tiiviisti myös saksalainen, venäläinen, japanilainen ja yhdysvaltalainen ystävä. Erilaisista kulttuuritaustoista tulevat ystävät avartavat maailmankatsomusta samalla tavalla kuin matkustaminen.
Satoja pelituttavuuksia ulkomailta. Suomalaiset ovat WoWissa yllättävän paskoja. Hermot ei monella kestä.
Tissis Suomi-Vinlat eli tietysti Suomalaisia.
Hikistä näkrunnaamaa en päästä kahta metriä lähemmäs.
Saksalaisia on pari, yksi liettualainen, joka asuu nykyään Iso-Britanniassa, sekä kaksi kiinalaista, jotka ovat ystävieni puolisoita.
Norja, hollanti ja sitten eripuolelta amerikkaa.
Brittejä, Virolaisia, Jenkki ja Kreikkalainen.
Englantilaisia, irlantilaista, skotteja, eteläafrikkalaiset, saksalaisia,kansalaisia, jenkkejä, kiinalaisia, yks Qatarista, intialaisia,
Onhan näitä - puolalainen, italialainen, ruotsalainen, neuvostoliittolainen ja jopa norjalainenkin.
Ystäviä on Ranskasta, Intiasta ja Japanista. Ranskalainen ja intialainen ystäväni ovat asuneet Suomessa pitkään ja olemme tavanneet suomessa. Itse olen asunut pari vuotta Japanissa joten sieltä jäi japanilaisia ystäviä.
Kavereita/hyvänpäiväntuttuja on useammasta maasta, mutta heidän kanssaan en pidä tiiviisti yhteyttä. Lähinnä somen kautta näen kuulumisia. Näitä tuttuja on ainakin Vietnamista, Etelä-Afrikasta, Marokosta, Italiasta, Liettuasta, Saksasta ja Australiasta.
En ole Suomessa vuosiin asunut ja opiskelut suoritin ulkomailla, joten luonnollisesti suomalaiset ystäväni ovat sieltä lapsuudesta. Muuten minulla on useita yhdysvaltalaisia ystäviä monet sekalaisista taustoista on meksikolais-amerikkalaisia, libanonilais-amerikkalaisia, puoliksi Turkkilainen puoliksi jenkki. Israelilainen ystävä löytyy myös😊
Suomalaisten lisäksi on ranskalainen, tsekki, irlantilainen ja saksalainen.
Ei minkään maalaisia, kaikki ihmiset on ihan perseestä.