Naisen mielipidettä kaivataan
Naispuoleinen kollegani on puhuu usein omasta painostaan. Pitäisi kuulemma laihduttaa, mutta taas repsahti yms. Hän on vähän muodokas, muttei mitenkään ylilihava vielä. Olen itse sporttinen ja hoikka, enkä tiedä mitä vastaisin noihin juttuihin. Auttakaa naiset, mitä hän odottaa minun vastaavan? Ukkomiehenä en haluaisi liikaa hehkuttaa, vaikka mieli tekisi. Taitaa olla myös hänellä ihastusta ilmassa, vai miksi tuo sitä painoa esille..?
Kommentit (14)
Sanot sille, että "itse pidänkin vähän muhkummasta."
Se varmaan kokee, että sulle on helppo puhua. Mitäs jos joskus virittelisit keskustelua aiheesta? Kysyisit miten on urheillut, syönyt jne. Tiedä vaikka osaisit huomaamattasi neuvoa tai ainakin rohkaista :)
[quote author="Vierailija" time="30.05.2014 klo 23:17"]Kalastelee kehuja sulta. :)
[/quote]
No niin vähän arvelen itsekin. Ihastunut maybe?
[quote author="Vierailija" time="30.05.2014 klo 23:19"]Se varmaan kokee, että sulle on helppo puhua. Mitäs jos joskus virittelisit keskustelua aiheesta? Kysyisit miten on urheillut, syönyt jne. Tiedä vaikka osaisit huomaamattasi neuvoa tai ainakin rohkaista :)
[/quote]
Totta, olen kyllä hyvä kuuntelemaan hänen murheitaan. Pitääpä kokeilla!
[quote author="Vierailija" time="30.05.2014 klo 23:19"][quote author="Vierailija" time="30.05.2014 klo 23:17"]Kalastelee kehuja sulta. :)
[/quote]
No niin vähän arvelen itsekin. Ihastunut maybe?
[/quote]
Ehkä vähän. Tai haluaa vain kokeilla kiinnostuisitko hänestä.
No ei tuo mikään ihastuksen merkki ole. Kokee vain huonommuutta kun on lihonnut. En minä ainakaan kenellekkään ihastukselle ala painosta puhumaan. Eikä se, että sanot, että sinusta hän ei ole lihava ole mikään flirtti.
Jos olet oikeasti urheileva ja hän ikäänkuin kysyy kuntoiluvinkkejä niin voit ihan niitä antaa. Siis voit sanoa, että ei sinusta hän ole lihava ja sen jälkeen kertoa kuntoiluvinkkejä jos haluaa enemmän harrastaa liikuntaa.
Viimeiseksi ihastuksen kanssa ottaisin painoa puheeksi. Kuulostaa lähinnä jutustelulta, jota käydään ns. tyttökavereiden kesken työpaikan kahvitauolla. Minusta vaikuttaa siltä, että hän kokee sinut ukkomiehenä turvalliseksi työkamuksi, jolle voi kilojaan valitella. Vastaukseksi tuskin kaivataan muuta kuin myötäilevää juttelua tyyliin "joo, tulee itsekin välillä syötyä se ylimääräinen pulla kahvipöydässä, mutta toisaalta sitten voi aina tehdä pidemmän lenkin" blaa blaa
Samaa mieltä kuin ylempi 11, kuka nyt oikeasti ihastunut alkaisi sille miehelle tilittämään painostaan! Ennemminkin niin, että ap on ''yksi tytöistä'', kun hänelle voi ohimennen valitella ylimääräisiä kiloja :)
En koskaan puhuisi ihastukselle painostani. Sen sijaan olen keskustellut aiheesta miespuolisen ystäväni kanssa samaan tapaan kuin muidenkin ystävien kanssa. Sinuna sanoisin jotain tyyliin: juu itselläni tulee myös joskus herkuteltua liiaksikin. Millaista liikuntaa harrastat? ja sitten siitä joku keskustelu kuntosaleista tai mistä ikinä..
Olin just tulossa kirjottamaan, että paino ei ole mikään ihastuspuheenaihe, mutta se on näemmä ehditty täällä jo pariin kertaan todeta.
Ehkä noissa tilanteissa toivoo kuulevansa toisaalta sen, että on ihan hyvä sellaisena kuin on ja samaan aikaan jotain liikunta/ruokavaliojutustelua. Mut kaikki neuvojutut kannattaa ehkä ottaa varmuuden vuoksi sellasen "oot just hyvä noin, mutta jos itseäsi häiritsee niin" -kurvin kautta. Pahin virhe, johon voi haksahtaa on se, että menee tuohon mukaan. Paino on vähän niin kuin oma äiti. Siitä voi valittaa itse, mutta jos joku toinen sen erehtyy sen tekemään, se on verinen loukkaus!
Ala vasta "Lenkille vaan!" joka kerta, niin kyllä se aika äkkiä lopettaa.