9kk Vauva herää kesken unien touhuamaan
Hei, Minulla 9kk vauva joka menee nukkumaan illalla 21.00 aikaan (aikasemmemmin nukkumaan ei tietoakaan) mutta kysymykseni on että mikä neuvoksi kun sitten hän herää 21.30-22.00 ja on täysin pirteänä ei auta uudelleen koittaa nukuttaa kaikki keinot koitettu. Sänkyyn jos jätän nousee vain seisomaan ja juttelemaan tai suruissaan huutamaan. En pysty kuuntelemaan / jättämään yksin lasta sänkyyn huutamaan se tuntuu pahalta. Olisiko tähän mitään järkevää selitystä tai mitään neuvoksi. Jatkunut noin viikon tämä. Päiväunet nukkuu 2 kertaa päivässä riippuu 30min-1h.30min! On nukkunut ennen aina todella nätisti 2kk lähtien ilman mitään ylimääräisiä pelleilyijä. Anteeksi sekavasta tekstistä mutta apua tarvittaisiin/neuvoja ASAP!!!
Kommentit (9)
tässä myös sekin ongelma että esim jos laitan 22 nukkumaan ja on oikeasti väsynyt niin silti tämä käy... eilenkin valvoi sitten puol 1 saakka. Kohta taas työtkin jatkuis niin vähän inhottaa
Oisko se tissiä vailla? Oletko koettanut antaa nukkua vieressä, niin että pääsee itse aterioimaan tarvittaessa?
Joo oon ottanut viereen ja antanut maitoa. Yleensä sitten keskenyön kun tarpeeksi temmeltänyt niin nukahtaa viereen maidolle niinkuin eilen silloin puol 1
Jotkut vauvat heräilevät , jos ovat oppineet jotain uutta, kääntymään tai kävelemään. Ovat niin uuden taitonsa lumoissa ja innoissaan. Menee kyllä ohi kun taito tulee tutummaksi.
Ei noihin oo mitään oikeaa vastausta tai neuvoja. Viikon päästä voi olla taas eri meininki.
tämäkin totta on oppinut juuri seisomaan itse.
Joskus saa lukea kuinka vaikeaa on kun vauvaa siirrellään koko ajan yöllä.
En tarkoita ap:n tapauksessa.
Koita laittaa yöunille vasta kymmenen aikaan, kun on oikeasti väsynyt. Ja jossain vaiheessa siirrytte vaan yksiin pitkiin päiväuniin.