Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka kauan olette pitäneet " varmuuden vuoksi -vaippaa" kuivaksiopettelevalla?

Vierailija
31.07.2006 |

Poika 2v8kk on nyt kesän aikana oppinut periaatteessa kuivaksi, siis kotona ei ole vaippaa ja ulkonakin osaa joskus pyytää pissalle mutta esim. eilen pissasi 2 kertaa housuun hiekkalaatikolla kun ei malttanut sanoa. Vaippaa en viitsisi enää laittaa mutta jos lähdetään jonnekin pidemmälle on hankala raahata monia housujakaan mukana.



Entäs yövaippa, nyt viikon verran on ollut kuiva paitsi yhtenä yönä tuli pissat? Koska olette uskaltaneet jättää pois?



Ja entäs pienen pojan pissatus ulkona, onko teillä joku tekniikka siihen ettei ne viimeiset tipat tule käsille ja housuille?



Hämmentäviä nämä pissa-asiat näin ekaa kertaa...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t eilen 3 kertaa housut vaihtanut äiti

Vierailija
2/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus tulee pissa housuun, entä sitten. Niin kauan se ainakin tulee, kun vaippaa pidetään. Silloinhan on " lupa" laskea alleen. Onpa vaikeaa kantaa pareja housuja mukana, jösses sentään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pissaa sänkyyn jos pissa. Että ärsyttää laiskat, uusavuttomat mammat, joiden pennut kulkee 3-vuotiaina vaipoissa.

Vierailija
4/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei ole esim. kauppaan lähtiessä tiedossa, onko pottaa, niin laitetaan se vaippa.

Yövaippakin on vielä, vaikka se jää pian pois. Aamuisin vaippa on yleensä kuiva, enkä pelkää lapsen jänkyvaatteiden pesua (sijauspatjan alla muovitettu frotee). Enemmän pelkään meidän parisänkymme puolesta... Sen sijauspatjaa ei noin vain pestä, eikä ihan joka viikko viitisisi ostaa uutta.



Eli pyritään minimoimaan vaipan käyttöä, mutta joissakin tilanteissa vain pissavahinko on tosi hankala. Mielummin pitkitän kuivaksi oppimista muutamalla viikolla.