Aurinko vanhentaa. Karu fakta.
Tykkäsin itsekin nuorena ottaa aurinkoa ja halusin olla aika ruskea. En kovin kauaa koskaan kerralla pystynyt auringossa makaamaan, mutta jonkin aikaa.
Nyt olen niin helpottunut etten tämän enempää ole aurinkoa ottanut, koska nyt nelikymppisenä erottaa nuo auringonpalvojat välittömästi. Kyllä se vain ihossa näkyy. Kasvoissa nyt etupäässä, kun vaatteet on päällä :D
Ystäväni makaa auringossa aina kaikki päivät kun vain mahdollista ja onkin sitten todella syvän ruskea kaikki kesät. Mutta naama näyttää 15 vuotta vanehmmalta.
Nuorempana se vielä menee, kun on sileäiho, mutta nyt nelikymppisenä aletaan mitata ne auringon tekemät vauriot.
Kommentit (46)
Aurinko vaurioittaa soluja. Soluvauriot=vanheneminen.
Mäkin oon ottanu aurinkoa ihan hirveesti näin nuorena, joka kesä palvon aurinkoa :D Ehkä oon vanhana sit ryypynen, mut ei haittaa. Ehkä silloin ulkonäkökään ei ole enään niin tärkeä asia, ja ryppyjä tulee kuitenkin kaikille, otti aurinkoa tai ei.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:30"]
Truu dät.
Rusketus ei myöskään saa näyttämään hoikemmalta.
Isä on aina varoittanut muuten ruskettuneista miehistä. Se on kuulema sen merkki, että ihminen on työtön tai jossain huonosti palkatuissa ulkotöissä. Olkaa varoitetut.
[/quote]
Heh, totta! Nykypäivänä tähän voisi myös lisätä, että ovat turhamaisia (suihku-/purkkirusketus).
Mua harmittaa kun yksi hyvännäköinen kaveri (joka on niin kiva etten osaa olla kateellinen) ottaa jatkuvasti aurinkoa ja käy jopa solariumissa, joten toivoisin että tuohon olisi poikkeuksia jos ihmisellä on hyvät geenit. Mutta en kyllä elä superterveellisesti itsekään vaikka aurinkoa vältän, joten ehkä mun pitäisi huolehtia vain omista rypyistäni.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 16:52"]Mäkin oon ottanu aurinkoa ihan hirveesti näin nuorena, joka kesä palvon aurinkoa :D Ehkä oon vanhana sit ryypynen, mut ei haittaa. Ehkä silloin ulkonäkökään ei ole enään niin tärkeä asia, ja ryppyjä tulee kuitenkin kaikille, otti aurinkoa tai ei.
[/quote]
Eikö tosiaan haittaa sekään, että vanhenet muita aiemmin? Elämää on kuitenkin myös kolmenkympin jälkeen. Eniten ihmettelen niitä, jotka ovat jo kolmekymppisiä tai melkein ja silti ottavat aurinkoa kuin viimeistä päivää.
Kyllä mä vanhenen talvellakin vaikkei tuo aurinko juurikaan paista.
Kaikki vanhenevat, mutta ylenpalttinen auringossa oleilu kiihdyttää vanhenemista!
Aika kouluttamatonta olisi väittää etteikö näin olisi.
Naisten kannattaa ottaa aurinkoa kaikkialla paitsi häpyalueelle; silloin se näyttää vaaleammalta ja kiinnostaa miehiä enemmän.
-Mies 29v-
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 17:50"]
Naisten kannattaa ottaa aurinkoa kaikkialla paitsi häpyalueelle; silloin se näyttää vaaleammalta ja kiinnostaa miehiä enemmän.
-Mies 29v-
[/quote]
Paree ottaa reilusti kaikkialle ja bleachata loput jos on liian tummaa.
Paitsi että juuri luin artikkelin, jossa sanottiin, että tuo ei päde täällä pohjoisessa. Hyödyt voittavat haitat, koska aurinkoa ja sitä kautta D-vitamiinia saadaan liian vähän.
Tämäkin riippuu ihmisestä. Itselläni on atooppinen ja hyvin kuiva iho, johon auttaa kunnolla vain aurinko. Uskon, että ihottuma ja kuivuus vanhentavat ja rypistävät kasvojani enemmän kuin aurinko. Olen kesäisin onnellinen ja ruskea, kun iho ei ole tulehtunut ja märkivä ja se ei kiristä. Ehkä olen sitten ryppyisempi kuin muut, mutta terveys menee itselläni ulkonäön edelle.
Elämä vanhentaa. Mieluumin olen onnellisesti rypistynyt kuin onneton sileä.
Ihmiset esim. thaimaassa näyttävät tästä syystä paljon vanhemmilta kuin mitä ovat koska aurinko vahentaa heidän ihoaan.
Auringon vaikutuksista suurin osa on vahingollisia
Tuon logiikan mukaan minun pitäisi olla jo rusina. Täytän kesällä 40. Olen aina rakaastanut auringonottoa, ja koskaan en ole käyttänyt auringonsuojavoiteita tai suojakertoimellisia kosteusvoiteita. Näkyviä ryppyjä ei ole vielä kuitenkaan ollenkaan ja ilmeisesti näytän muutenkin nuorehkolta kun säännöllisesti kysytään paperit jos ostoskärryissäni on esim. pari saunakaljaa...
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:18"]
Tuon logiikan mukaan minun pitäisi olla jo rusina. Täytän kesällä 40. Olen aina rakaastanut auringonottoa, ja koskaan en ole käyttänyt auringonsuojavoiteita tai suojakertoimellisia kosteusvoiteita. Näkyviä ryppyjä ei ole vielä kuitenkaan ollenkaan ja ilmeisesti näytän muutenkin nuorehkolta kun säännöllisesti kysytään paperit jos ostoskärryissäni on esim. pari saunakaljaa...
[/quote]
:D niin tietenkin! Ehkä sun päiväunissasi :D
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:18"] Tuon logiikan mukaan minun pitäisi olla jo rusina. Täytän kesällä 40. Olen aina rakaastanut auringonottoa, ja koskaan en ole käyttänyt auringonsuojavoiteita tai suojakertoimellisia kosteusvoiteita. Näkyviä ryppyjä ei ole vielä kuitenkaan ollenkaan ja ilmeisesti näytän muutenkin nuorehkolta kun säännöllisesti kysytään paperit jos ostoskärryissäni on esim. pari saunakaljaa...[/quote]
Ihminen uskoo siihen mihin haluaa uskoa.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:14"]
Elämä vanhentaa. Mieluumin olen onnellisesti rypistynyt kuin onneton sileä.
[/quote]
Tai sit sä olet onneton rypistynyt.
Miten täntyylisiin ketjuihin löytyy aina se yksi tapaus miljoonasta, kun nelikymppinen näyttää suurinpiirtein alaikäiseltä? Eikä edes montaa minuuttia tarvinnut odotella :D
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:59"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:53"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:49"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:42"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:37"]
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 14:26"] Mutta kyllä sen näkee kasvoista, jos sitä aurinkoa on otettu koko ikä ja paljon. Ei mahda mitään!
[/quote]
Mitä sitten? Ei mua haittaa yhtään vaikka mun naamasta näkee että aurinkoa on otettu. Onko sulla joku nuoruuspakkomielle, vai miksi sä jankutat? Ei kaikille ole nuoruuden tavoittelu elämän pääasia.
[/quote]
Joo, mutta kannattaa pyrkiä välttämään ihosyöpä.
[/quote]
Tietysti, mutta tässä keskustelussa puhuttiin auringon vanhentavasta vaikutuksesta.
[/quote]
Syövän kehittyminen perustuu samaan auringonsäteiden soluja vahingoittavaan vaikutukseen kuin vanheneminenkin!
[/quote]
Onko se aurinko kärventänyt sun aivosolutkin vai oletko aina ollut hidas ymmärtämään luettua?
[/quote]
?