Ärsyttävät asiat ketju!
Homman nimi on se, että peukku ylös jos on ärsyttävä ja alas jos ei ärsytä.
Muistat illalla, että pyykit ovat koneessa.
Kommentit (29)
Ketsuppi tai sinappi on lopussa. Pullo vain korisee ilmavaivojaan. Saat kuitenkin viimeiset puristetuksi ulos mutta tietenkin se menee pöydälle ja vaatteillesi.
Ovikello soi ja haluaisit olla rauhassa.
Et muista ostaa kaupasta tarvitsemaasi tuotetta vaikka se oli sul muistissa.
Hitaasti aktivoituvat ihmiset. Kuten mieheni ja yksi lapsista. Sanon, että lähdetääs kauppaan, niin kaikkeen ihme venkoiluun saa kulumaan vaikka tunnin parikin. Pitää käydä vielä kerran vessassa, kastella kukkaset, ruveta kirjoittamaan viestiä töihin tai kaverille. Sitten on kengät jo jalassa mutta mennään vielä takaisin tarkistamaan joku tieto jostakin ja kun menen katsomaan, niin ovat juttuneet tuijottamaan telkkarista jotain turhaa. Eikä kyse ole edes siitä, että eivät haluaisi esim. kauppaan. Eivät vaan pääse liikkeelle nopeasti.
En tajua. Vaatteet päälle, kengät jalkaan, pissalle jos tarvii, laukku mukaan ja menoks. Muutama minuutti.
Unohdat asioita ja stressaat niitä.
Juuri kun olet valmistautunut nauttimaan jostain (ruoka, leffa, kirja, päiväunet tms), joku tulee ja keskeyttää ja jää höpisemään omiaan vaikka kuinka pitkäksi aikaa.
Suosikkituotteesi esim. jonkun shampoon valmistaminen lopetetaan.
Ihmiset jotka eivät ymmärrä, että kevyen liikenteen väylällä on myös oikeanpuoleinen liikenne.
Ihmiset, jotka eivät siivoa paskarantujaan pois vessapytyistä esim. työpaikan vessassa.
Se kun kysyt perheeltä, mitä ne haluaa syödä, ja kaikki sanoo "ihan mitä vaan". Kun ruoka on valmis, vähintään yksi perheenjäsenistä sanoo "äh aina tätä".
Hiuksia ei saa laitettua nätisti juuri niinä päivinä, kun pitäisi näyttää hyvältä, esim. treffit tai työhaastattelu
Kaikki ruoantekoastiat likaisena ja pitäisi tehdä ruoka.
Lisäksi ei ole mitään nopeita ruokatarpeita kuten perunamuussijauhetta tai valmis hernekeittoa.
Sähköt menevät ku olet aikeissa keittää kahvia.
Et muista missä lompakkosi tai puhelimesi on ja on kiire esimerkiksi töihin.
Edessä ajava auto ajaa kuuttakymppiä kahdeksankympin alueella.
Toinen vanhempi ei tee kodissaan täisiivousta ja itse joutuu tekemään sitten viikon välein.
Viimeinen leipäpala tipahtaa lattialle.