Hermostuttaa jättää vauva edes pariksi tunniksi... puhukaa mulle järkeä!
Olen tuore äiti ja järki sanoo, että turhia hermoilen, mutta jostain alitajunnasta puskee silti hermoilu.
Minulla on siis tiedossa pakollinen lääkärikäynti, jonne en voi ottaa vauvaa mukaan. Kaikenkaikkiaan aikaa menee noin kaksi tuntia.
Vauva on neliviikkoinen ja täysimetyksellä. Varmuuden vuoksi pumppaan maitoa, mutta hermoilen jo tätäkin ettei maitoa tulisi riittävästi ja vauva huutaisi koko kaksituntisen nälkäänsä. Vauva jää läheiselle ja turvalliselle henkilölle omaan kotiinsa eli sen puolesta kaikki ok.
Tiedän miten tyhmältä tämän täytyy kuulostaa, mutta jännittää niin että vatsaakin kouraisee. Puhukaa minulle nyt hitto järkeä! :/ :D
Kommentit (12)
Ihan luonnollista, mutta nyt vaan "kovetat" itsesi. Mitään vahinkoa ei tapahdu, vaikka vauvasi parkuisi koko ajan - ja näinhän ei tule tapahtumaan.
Uskon, että on hermostuttavaa jättää vauva ensimmäisen kerran, mutta hyvin se menee aivan varmasti! Voihan olla, että vauva nukkuu koko tuon ajan. Tsemppiä :)
Se on äidinvaisto ja hormonit, eikä niihin mikään järki auta. Eikä mielestäni tarvitse auttaakaan. Mun vauva oli tuon ikäinen, kun jouduin jättämään sairaalaan muutamaksi tunniksi ja oli hirveä kiire takaisin ja levoton olo, vaikka tiesin, että on hyvissä käsissä eikä mitään hätää. Kun pääsin takaisin, vauva oli tyytyväisenä juomassa pullosta hoitajan sylissä ja minä pyörin ympyrää, kun en tiennyt mitä olisin tehnyt, kun en voinutkaan ottaa vauvaa heti syliin eikä se "tarvinnutkaan" minua samalla sekunnilla. (Tai siis tietenkin olisin voinut ottaa, mutta ei ollut järkeä häiritä syömistä.)
Tunteesi ovat täysin normaaleja. Sun ei auta kuin kärvistellä :) ja turvautua siihen ajatukseen, että oikeasti vauvalla ei ole mitään hätää.
Ja tää on nyt pakkotilanne, mutta muista, että muuten ei ole mikään pakko opetella väkisin olemaan erossa pikkuvauvasta, jos se tuntuu pahalta. Jos ei kykene esim. 2-vuotiaasta olemaan erossa muutamaa tuntia niin sitten voi miettiä pitäisikö vaihtaa asennetta...
Itse ainakin kuljetin 1kk ikäistä sairaalan polikäynneillä mukana ja imetin käytävällä. Miksei hoitaja voi tulla vauvan kanssa mukaan?
[quote author="Vierailija" time="12.05.2014 klo 20:25"]Itse ainakin kuljetin 1kk ikäistä sairaalan polikäynneillä mukana ja imetin käytävällä. Miksei hoitaja voi tulla vauvan kanssa mukaan?
[/quote]
Miksi pitäisi, jos kyse on kahdesta tunnista? Luultavimmin vauva nukkuu tuon ajan, eikä edes tiedä äidin olleen poissa.
[quote author="Vierailija" time="12.05.2014 klo 20:25"]Itse ainakin kuljetin 1kk ikäistä sairaalan polikäynneillä mukana ja imetin käytävällä. Miksei hoitaja voi tulla vauvan kanssa mukaan?
[/quote]
Tulin siihen tulokseen, että siitä tulisi vain enemmän vaivaa - itse käyntini kestää 40 minuuttia ja bussimatka on noin 30 minuuttia suuntaansa. Periaatteessa siis helpompaa, kun menen yksikseni.
Kiitos tsemppaajille! :)
Ihan normaaleja tunteita ap, mutta ei sun silti tarvitse huolehtia :) Vauva kyllä pärjää, ja kyllä säkin!
Tuttuja tuttuja tunteita, ne kuuluu asiaan :) Ei auta kuin mennä ja tehdä ja luottaa hoitajaan! Pumpattu maito varmasti riittää parin tunnin ajaksi, eihän vauvalle välttämättä tule sinä aikana edes nälkä. Jatkossa kannattaa treenatakin vähän erossaoloa vauvasta, käyt vaikka puolen tunnin lenkillä sillä aikaa, kun hoitaja on vauvan kanssa. Tai hoitaja vie vauvan vaunulenkille, sinä lepäät jne. Tämä siis varsinkin, jos sulla ei ole puolisoa, joka jakaisi hoitovastuuta. Jos olet koko ajan yksin vauvan kanssa, se käy pidemmän päälle hirveän raskaaksi.
hoitaako vauvan isä tuon ajan vauvaa?