Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aiheuttiki Dana International aikanaan samanlaisen reaktion kuin Conchita Wurst?

Vierailija
12.05.2014 |

Virkistäkää muistiani. Eikö se silloin otettu paljon lungimmin? Venäläiset eivät raivostuneet eikä Sirpa Asko-Seljavaaraa inhottanut.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole muistikuvistani aivan varma koska siitä on niin kauan, mutta minunkaan mielestäni siitä ei kohuttu noin paljon. Mikä on aika jännä juttu, sillä Dana Internationalhan on ihan "oikea" transseksuaali. Käynyt läpi sukupuolenmuutosleikkauksen ja kaikki. Conchita on "vain" drag-artisti, ja drag-artisteja on ollut Euroviisuissa aiemminkin.

 

Johtuuko koko kohu pelkästä parrasta? Käsittämätöntä.

Vierailija
2/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen aikaan (1998) netti oli vielä aika alkeellinen (eikä kaikilla sellaista ollut kotona, esim. allekirjoittaneella), ei somea tai muutakaan kanavaa, jossa kuka tahansa urpo olisi voinut julistaa mielipiteensä samaisella sekunnilla.

 

Kyllä sitä silti paheksuttiin ja ihmeteltiinkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

90-luvun loppu taisi muutenkin olla joillain tavoin jotenkin suvaitsevaisempaa aikaa.

 

Eikö tuo Venäjän nykyinen aggressiivinen homoviha ole kohtalaisen tuore ilmiö ainakin? Siis tuossa mittakaavassa?

Vierailija
4/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäjän reaktio on politiikkaa

Vierailija
5/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Nyt aiheuttaa, koska sosiaalinen media. Partanaista vouhkattiin niin paljon jo ennen kisoja, että minullekin (joka en biisin biisiä ollut kuullut) oli päivänselvää, että tätisetä voittaa. Ihan siksi kun se on niin jännä. Ja kun täytyy suvaita.

 

Ja nyt nämä meuhkaajat kilpaa kaiken oman suvaitsevaisuutensa häikäiseminä haukkuvat somessa suvaitsemattomiksi niitä, jotka ovat erehtyneet kritisoimaan setätädin voittoa. Naurettavaa. Näiden ihmisten oma suvaitsevaisuus loppuu juuri siihen pisteeseen, kun joku muu kehtaa olla heidän kanssaan eri mieltä.

 

Eli tämä koko juttu on some-ilmiö, jota omasta suvaitsevaisuudestaan sokeutuneet kohkaajat ylläpitävät.

Vierailija
6/6 |
12.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin kohu tähän mennessä on tullut venäjän ehdokkasta T.A.T.U:sta, jossa kaksi kaunista tyttöä väitti olevansa lesboja. Ei venäläiset siitä suuttuneet, mutta esim YLE meinasi sensuroida lähetystä niin, ettei tyttöjä näytetä lainkaan.

 

http://www.rankopedia.com/CandidatePix/74793.gif