Kysymys alanvaihtajille ja työelämästä vetäytyjille?
Miten olette lähtöänne valmistelleet? Kuinka kauan etukäteen työpaikallanne /alallanne on tiedetty, että olette lähdössä? Ja oletko tyytyväinen valintaasi vai kaduttaako välillä? Kumpi on parempi, uusi ura toisella alalla vai kokonaan työelämästä vetäytyminen?
Mietin näitä kysymyksiä ja toivoisin muiden kokemuksia. Olen aina ollut kunnianhimoinen, halunnut edetä, tehdä asioita ja jättää jälkiä alani kehitykseen. Olen nauttinut työstäni, panostanut siihen paljon ja menestynyt myös. Mutta nyt aletaan olla tilanteessa, jossa olen ”saanut kaiken” mitä voi saada ilman sattumanvaraista lottovoittotyyppistä onnenpotkua, olen alani kansainvälistä huippua, ja ne jälkiä on jätetty. Rehellisesti sanottuna, alkaa tylsiä.
Ja siksi mietin, että tässä pitäisi nyt jotenkin suuntautua uudelleen. Toki voin kehittää jotain entistä hienompaa tällä alalla - mutta olisiko se tarpeeksi uutta ja haastavaa? Minun todennäköisesti odotetaan vaihtavan urapolkua nykyisestä substanssijohtamisesta manageroivampaan ammattijohtamiseen - tämä on tavallisin skenaario asemassani olevilla ihmisillä ja tiedän, että pystyisin siihen. Rehellisesti sanottuna se ei vaan houkuta yhtään. Henkilökohtainen talous kestäisi myös työelämästä kokonaan vetäytymisen, vaatimattomasti eläen toki, ja se houkuttaakin aika lailla, mutta kuinka nopeasti siihen sitten kyllästyisi?
Onko kokemuksia ja/tai mielipiteitä?