mistä nopeasti rahaa?
Otsikossahan se tuli, tarvitsisin jostain nopeasti n. 20e. En voi lainata keneltäkään, enkä halua ottaa pikavippiä kun kerran olen jo siitä kierteestä irti päässyt.
Kommentit (14)
Ota suikit parkkiksella, pyydä 5kybää jos nielet satsin.
Hommaa joku varakas rakastaja, joka auttaa rahalla?
Myy turhaa tavaraa netissä. Tai lähde keräämään pulloja.
Menet ulos, ja odotat, että putoaa taivaasta. Anteeksi sarkastinen vastaus, mutta oikeasti, jos ei voi lainata eikä ottaa pikavippiä, niin aika vähissä on vaihtoehdot. Muuten me kaikki oltaisiin varoissamme. Oikeassa elämässä rahaa kun ei mistään noin vaan maagisesti tipu.
Tavaran myyntiä sanan eri tarkoituksissa on jo ehdotettu, mutta siinä taitaa ollakin sitten ne vaihtoehdot. Facebookin kirppisryhmät on monesti nopeita. Viikonloppuyönä pullojen keräys saattaa olla tuottoisaa.
Ohis, mutta en ole ikinä ymmärtänyt tuota pullojen keräämistä vinkkinä. Lähdin kerran huvikseni keräilemään pulloja, kun täällä oli iso joukkotapahtuma, ja satuin heräämään jo kuudelta kauniina kesäaamuna. Paljon ryypiskelijöitä = paljon pulloja yön jäljiltä, näin ajattelin.
Ja paskat. Kahden tunnin pyörä- ja kävelylenkiltä jäi käteen kaksi tölkkiä, joista kummastakin huomasin kotona, ettei niissä edes ollut panttia.
En keksi oikein muuta kuin että laitat Huutikseen jotain arvokasta tavaraa todella halvalla myyntiin. Järkevää? Ei, mutta jos noin nopeasti rahaa tarvitsee, niin ne järkevät vaihtoehdot taitavat olla vähissä.
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 17:35"]Ohis, mutta en ole ikinä ymmärtänyt tuota pullojen keräämistä vinkkinä. Lähdin kerran huvikseni keräilemään pulloja, kun täällä oli iso joukkotapahtuma, ja satuin heräämään jo kuudelta kauniina kesäaamuna. Paljon ryypiskelijöitä = paljon pulloja yön jäljiltä, näin ajattelin.
Ja paskat. Kahden tunnin pyörä- ja kävelylenkiltä jäi käteen kaksi tölkkiä, joista kummastakin huomasin kotona, ettei niissä edes ollut panttia.
[/quote]
Niitä pulloja pitää mennä keräämään illalla sen tapahtuman aikaan. Röyhkeimmät repii tölkit kädestä ennenkuin ovat tyhjiäkään.
Ei siinä auta muu kuin mennä myymään itseään. Jos osaat laulaa ja soittaa kitaraa, niin mene torille musisoimaan. Rahaa tulee ainakin jonkin verran. Tai maalaa itsesi kultamaalilla, mene torille ja nouse seisomaan patsaana korokkeelle. Ihmiset heittää sulle rahaa siitä, että teet jonkun liikahduksen. Sitten taas patsaana.
Jos yhtään rahaa, hae kaupasta Pirkka-ruusuja ja myy ne 5 euroa kappale esim terasseille. Miehet ei useinkaan kehtaa olla ostamatta naisseuralaiselleen ruusuja. Jos ei oo rahaa, ei kai auta ku pölliä ne ruusut tähän vuodenaikaan, kun ei vielä kaupungin vihermailla kasva.
Laita huivi päähän, kirpparimekko päälle plus nuhjuinen takki, leikkaa siihen saksilla pari reikää, peitä hiuksesi jos ne ei oo mustat, itseruskettavaa naamaan tai tummaa meikkivoidetta, vähän mustaa luomiväriä tai muuta likamömmöä poskille ja käsiin. Sitten joku emalimuki mukaan. Mene esim torin laidalle, missä kulkee ihmisiä. Muki maahan, istumaan sen taakse. Ojentele käsiä ohikulkijoille ja sano jotain hoono soomi: Mina tarvi raha minu lapsille. Tms. Tai sama huonolla englannilla.
Joskus vuonna 99 minua vastaan tuli talvipakkasessa lumisateessa vanha nainen ja nuori nainen vauva sylissä ja imetti siinä samalla ja hokivat että Help us help us, no home, no place to go, me hungry. Näky oli niin järkyttävä, että annoin niille 50 markkaa. Voithan nyt kokeilla samaa, odota että tulee vesisada. Oma tai naapurin vauva kainaloon ja rääsyvaatteet päälle.
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 17:57"]Laita huivi päähän, kirpparimekko päälle plus nuhjuinen takki, leikkaa siihen saksilla pari reikää, peitä hiuksesi jos ne ei oo mustat, itseruskettavaa naamaan tai tummaa meikkivoidetta, vähän mustaa luomiväriä tai muuta likamömmöä poskille ja käsiin. Sitten joku emalimuki mukaan. Mene esim torin laidalle, missä kulkee ihmisiä. Muki maahan, istumaan sen taakse. Ojentele käsiä ohikulkijoille ja sano jotain hoono soomi: Mina tarvi raha minu lapsille. Tms. Tai sama huonolla englannilla.
[/quote]
;D
Eikö kukaan tiedä? :(