Kiusaava lapsi - onko ikävaihe?
Meidän pihapiirissä on noin 5-vuotias poika, joka kiusaa muita lapsia. Tönii, nipistelee ja muulla tavalla satuttaa. Kiusaa myös henkisesti (et osaa heittää hyvin palloa, et juokse kovaa, ei sinun uusi paitasi ole hieno, kävelit ihan väärin tuosta kohdasta jne.). Hän tekee sen ovelasti ja mukamas huomaamatta, ja aina kun kiusatun lapsen vanhempi asiaan puuttuu, on pojalla selitys valmiina: mä vaan horjahdin, mun piti lyödä kepillä puuhun ja osuin vahingossa toiseen lapseen jne. Itsellä kun on vain nuorempia lapsia niin kysymys kuuluu, onko tällainen käytös tiettyyn ikävaiheeseen kuuluvaa? Jos lapsi on kiusaaja 5-vuotiaana niin onko hän myös todennäköinen koulukiusaaja vai loppuuko tällainen ns. itsestään? Lapsen vanhemmat kieltävät satuttamasta mutta eivät paljon muuten touhuun puutu. Eivät näe toimintaa kokonaisvaltaisena kuisaamisena vaan lasten välisenä nahisteluna, joka kuuluu asiaan.
Kommentit (10)
Ei ole normaalia. Kukaan ei vaan ole vielä sanonut pojalle tarpeeksi rumasti. Hanki paikalle joku 7v serkkupoika joka laittaa luun kurkkuun sanallisesti. Koulussa viimeistään tuokin poika tajuaa rajallisuutensa.
Onko Oulussa ja alkaako pojan etunimi Jiillä?
Jos on, niin voin kertoa että tuollainen se on ollut aina.
Ei ole Oulussa :) Mutta joo, minustakin vaikuttaa, että tämä on pojan luonne. Hän on ilkeä mutta tietää miten vanhempia manipuloidaan ja osaa myös muita lapsia manipuloida. Vanhemmat eivät tarpeeksi voimakkaasti toimintaan puutu niin tuollaisena homma taitaa jatkua. Tokihan joku isompi voi tulla paikalle häntä ojentamaa, mutta luulen että se vain kiihdyttää pienempien kiusaamista niinä aikoina, kun "poliisia" ei ole paikalla.
Enpä usko. Pari tuntia isomman pojan kanssa saattaa kutistaa tuon ilkiön tarpeeksi pieneksi, ego ikäänkuin romahtaa jos on tarpeeksi fiksu tajutakseen yhtään mitään. Jos on tollo, turha yrittää mitään. Kosto tulee erityisluokan muodossa kuten kävi meidän pihan kiusanhengelle.
Aika tavallista tuossa iässä. Meidän pihapiirissä on ollut noita 5-6-vuotiaita riiviöitä käytännössä aina, ja kyllä ne siitä fiksuuntuvat ennen pitkää. Ongelmiin pitää puuttua ja selittää miten asiat pitää tehdä, mutta mitään ihmeparantumista on turha odottaa. Arvioi tilanne parin vuoden päästä uudelleen.
Minusta tuo ei ole mikään jokaisen lapsen kehitykseen kuuluva ikävaihe. Kotona ei ole riittävästi kerrottu ja opastettu, miten toisia kohdellaan ja miten käyttäydytään. Ikävä kyllä tuon tyyppisiä lapsia näkee silloin tällöin.
[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 14:58"]
Minusta tuo ei ole mikään jokaisen lapsen kehitykseen kuuluva ikävaihe. Kotona ei ole riittävästi kerrottu ja opastettu, miten toisia kohdellaan ja miten käyttäydytään. Ikävä kyllä tuon tyyppisiä lapsia näkee silloin tällöin.
[/quote]
En sanonutkaan, että se kuuluu kaikkien lasten kehitykseen, vaan osan. Kaikki lapset eivät ole samanlaisia, mutta tuossa iässä niitä ärsyttäviä riiviöitä on varmaan kaikkein eniten. Meidän naapurissa oli psykopatian rajalla huojuva eskarilainen, joka mm. heitteli 2-vuotiasta lasta pitkin nurmikkoa, varasti tavaraa ja haukkui joka toista vastaantulijaa milloin miksikin. Nyt tuo lapsi on tokaluokkalainen, ja menee normaalista. En olisi uskonut, mutta näin on. Toisaalta oma lapseni oli eskari-iässä aika empaattinen eikä kiusannut muita, mutta nyt tokaluokkalaisena on tuo sama vaihe hänellä. Isompaan lapseen onneksi järkipuhe uppoaa helpommin, joten toivottavasti vaihe on lyhyempi meillä.
No, täytyy toivoa että lapsi tuosta viisastuu. Vanhemmatkin kyllä osaavat olla aika sokeita lastensa toiminnalle eivätkä halua uskoa, että oma lapsi on ihan oikeasti, ainakin tällä hetkellä, todella ikävä tyyppi. "Lapset nyt nahistelee", kuuluu usein vastaus. Ja sitten jos vanhemmat eivät laita kiusaamiselle stoppia, niin ollaan aika hukassa.
ap
Eikö kellään ole kommenttia? Tämä on ensimmäinen kiusaaja, jonka kohtaan. Onko tällainen ikävä käytös luonteessa vai meneekö esim iän myötä itsestään ohi? En haluaisi lastani samaan kouluun, oma esikoiseni on samana vuonna syntynyt, tämä kiusaaja tammikuussa ja omani joulukuussa ja siksi ovat vielä tällä hetkellä hiukan eri ikäisiä mutta vaarana on joutua samalle luokalle.