Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä tiedän jo ostovaiheessa kestääkö vaate?

Vierailija
14.04.2014 |

Katselin tässä lasten vaatteita, ja näyttää ettei hinnalla ja laadulla ole juurikaan tekemistä keskenään. Across retro-paidat on jo ihan nypyillä, samoin smålfolk-paita, ja pari Lindexin paitaa näyttää jo ihan räteiltä. Meandin paita meni huonoon kuosiin jo muutamassa ekassa pesussa. Hyvinä näyttävät säilyneen meandin vuoden 2009 vaatteet, ja ylipäänsä sen vuoden isoveljeltä perityt vaatteet ostopaikasta riippumatta, sekä yllättäen henkkamaukan vaatteet.

 

Niin että mistä tästä nyt oikein osaa arvioida sen vaatteen laadun jo kaupassa? Kun ei hinta sitä kerro?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hypistelemällä ja materiaalia, vuoritusta ja saumoja tunnustelemalla. Miettimällä, onko kaikki oikeanlaista suhteessa käyttötarkoitukseen.

 

nyppyyntyminen voi muuten johtua paitsi nyppyyntyvän vaatteen huonosta laadusta, myöd jonkun sellaisen toisen vaatteen tai käyttöjutun laadusta, joos joutuu tekemisiin tämän vaatteen kanssa. Mulla oli kerran olkalaukku, joka pilasi monta puseroa karkean pintamateriaalinsa takia. Lasten vaatteiden kohdalla nämä voi olla myös mattoja tai vastaavia.

Vierailija
2/5 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saumojen, napinläpien, nappien/nepparien ompelu, materiaali (luonnonmateriaali, sekoite, eri materiaalien suhteet sekoitteessa). 

Nopeasti kasvaville lapsille ja aikuiselle yhden kesän vaatteeksi voi halpisvaatteita ostaakin, ei niiden tarvitse kestää kuin hetken.

Hoidolla on tietysti merkitystä myös: pesu pesuohjeen mukaan, pehmeät vaatteet (t-paidat yms.) aina nurinpäin koneeseen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten saumat on ommeltu, löytyykö irrallisia langanpäitä, ovatko saumat ratkeamaisillaan jo kaupassa ...

 

Pesuohje on yksi tapa, eli jos puuvillavaatteen pesulämpötilaohje on 30-40 astetta, se paljastaa huonon laadun. Kankaan venyminen suuntaan jos toiseen on myös huonon laadun merkki.

Vierailija
4/5 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuleissa akryyli nyppyyntyy tosi nopeasti, eli sitä kannattaa välttää.

Vierailija
5/5 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen alkanut ostamaan enemmän käytettyjä vaatteita: Jos vaate on kestänyt siistinä ekan käyttäjän, niin kestää se melko varmasti myös toisen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kahdeksan