Pojalle virpomisasu. Vinkkejä, kiitos!
Ei ensin halunut menmä virpomaan, mutta olivat kaverin kanssa sopineet menevänsä. Tämän ilmoitti äsken kun tuli kotiin.
Asu pitäisi nyt saada kyhättyä kotona olevista tarvikkeista/vaatteista. Antakaa vinkkejä miksi voisi pukeutua! Pää lyö tyhjää. Noita ei halua olla.
Kommentit (29)
Kunhan laitatte kunnollisen, huolella suunnitellun asun, ei ole väliä mikä se on. Ja hyvin koristellut oksat. Mikään ei ärsytä ihmisiä niin paljon kuin isot pojat kerjuukierroksella pahimmassa tapauksessa ilman mitään asua ja kädessä kämäinen risu.
[quote author="Vierailija" time="12.04.2014 klo 19:36"]
Kunhan laitatte kunnollisen, huolella suunnitellun asun, ei ole väliä mikä se on. Ja hyvin koristellut oksat. Mikään ei ärsytä ihmisiä niin paljon kuin isot pojat kerjuukierroksella pahimmassa tapauksessa ilman mitään asua ja kädessä kämäinen risu.
[/quote]
Eihän alunperin virpominen ole ollut mikään pukuleikki, vaan lapset ovat virponeet omana itsenään. Tietysti soisi, että oksiin on nähty vähän vaivaa, mutta jotain rajaa siihenkin. Kai sitä nyt kerran vuodessa suo isojenkin poikien saada virpomapalkkion, jos vaivautuvat virpomaan.
[quote author="Vierailija" time="12.04.2014 klo 19:36"]Kunhan laitatte kunnollisen, huolella suunnitellun asun, ei ole väliä mikä se on. Ja hyvin koristellut oksat. Mikään ei ärsytä ihmisiä niin paljon kuin isot pojat kerjuukierroksella pahimmassa tapauksessa ilman mitään asua ja kädessä kämäinen risu.
[/quote]
On kyllä tapana pukeutua kunnolla ja tehdä kunnolliset oksat. Poika kaverinsa kanssa menee kaverin pienempien sisarusten kanssa.
Asu nyt vaan hakusessa. Olisin jotain voinut ostaa kun kävin kaupoilla, mutta nyt pitää kotona olevista kamoista kyhätä asu.
Ap
Noidaksi vaan! Onko teillä jotakin vapuksi tai naamiaisiin ostettuja noitanaamareita tai -hattuja? Jos ei ole, niin onko sinulla joku värikäs keittiöessu? Tai joku huivi tai parikin, toinen päähän, toinen harteille?
Laita puvun takki, suorat housut ja rusetti?
Vanha mies? Yksinkertaiset vaatteet (mitä sattuu kaapissa olemaan, kunhan vaan sopii teemaan) ja meikillä ryppyjä kasvoihin. Jos pojalla on tumma tukka, siihen saa harmautta talkilla (tai jauhoilla) ja halutessaan poika voi kävellä vähän kumarassa.
Ei meillä pojat pukeudu. Oksat tekivät kyllä huolella.
Musta kissa on ihan hyvä asu, jos poika sellaiseen suostuu. :)
Noitatyttöä ei tarvi esittää, mutta miten olisi vaikka velho Harry Potter -tyyliin? Velhon hattu on helppo tehdä vaikka pahvista ja lisäksi viitta ja muut vaatteet voi olla vaikka ihan tavallisia, kun on vain samaa väriä kaikki. Tai sitten perinteinen pupu-tipu-kissa, tuon ikäiselle näistä ehkä musta kissa, muut on enemmän taaperon asuja.
Kun itse virvoin lapsena kavereideni kanssa (kaikki poikia), niin nämä pojatkin oli kyllä pukeutuneet noidiksi, punaiset posket ja pisamia oli maalattu ja joku vähän kaapumainen asu. Pienempiä poikia näkyi esim. pupuina tai noidan kissoina :) Toivottavasti pojalla ja kavereilla on hauskaa virpomassa! :)
Meillä lähtee liikenteeseen huomenna noita, kissa ja pupu, ihan itse ovat valkanneet vaatteensa. Poika on se noita, tytöt pupu ja kissa.
Harry potteriksi ,salama otsaan ,mustasta kankaasta viitta,kravatti, valkoinen paita,,mustat housut ja metsästä oksa taikasauvaksi.
Mitä hittua? Joko pennut nykyään pukeutuvat joihinkin naamiaisasuihin virpoessaan. Voi elämä, voisiko tämä aivoton amerikkalaisapinointi jo loppua...
Kummitus?