Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Onko joku kokenut lapsena tälläistä, ja millaista elämä on aikuisena tapahtuman jälkeen? Tai tunnetko jonkun jota on hyväksikäytetty?
Kommentit (3)
Juridinen ja biologinen hyväksikäyttö ovat eri asioita. Esim.lääketieteessä puhutaan 15-65-vuotiaista naisista yhtenä esimerkkinä. Laki on kuitenkin katsonut parhaaksi pitää 15-vuotiasta silti lapsena seksiasioiden suhteen.
Sen lisäksi esim.nettikeskustelu voi nykyään olla samaa mitä yhdyntä oli 80-luvulla mutta vain juridisesti.
Täällä yksi, joka kokenut sekä emotionaalista että fyysistä hyväksikäyttöa. Alkoi jo alle kouluikäisenä ja vaikuttanut voimakkaasti koko kasvuiän ja myös aikuisuudessa. Tämä asia muiden traumaattisten kokemusten kera painui tiedostamattomaan pitkiksi ajoiksi ja on sitten vähitellen vuosien saatossa ryöpsähdellyt esiin. Joutunen käsittelemään kovin haasteellista lapsuustaustaani lopun elämääni, kärsin psykosomaattisten oiriden lisäksi myös fyysisestä väkivallasta aiheutuneista vammoista hermokivun muodossa.
Miksi kysyt?