Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

paljonko teillä menee 10-13 kiloisen koiran ruokiin kuussa?

Vierailija
08.04.2014 |

ja ostatteko eläinkaupasta vai marketista? ostatteko nappuloita, raakaruokaa, purkkiruokia vai mitä?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen meni 600 euroa kahden bernhardilaisen ruokiin kuussa, nykyään kalastan ja teen itse koirille ruokia esim. riisistä ja jauhelihasta saa itse tehtyä halpaa ja hyvää koiranruokaa jota voi itsekin syödä

Vierailija
2/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meidän 10-kiloinen syö 2x1,5dl päivässä marketin Pedigree nappuloita, jonka kolmen kilon säkki taitaa olla jotan 13€(?) Joten laske siitä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.04.2014 klo 20:18"]

Ennen meni 600 euroa kahden bernhardilaisen ruokiin kuussa, nykyään kalastan ja teen itse koirille ruokia esim. riisistä ja jauhelihasta saa itse tehtyä halpaa ja hyvää koiranruokaa jota voi itsekin syödä

[/quote]

Luetunymmärtämisessä vikaa? Kyselin 10-13kg koirien ruuista.

 

Vierailija
4/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.04.2014 klo 20:19"]

No meidän 10-kiloinen syö 2x1,5dl päivässä marketin Pedigree nappuloita, jonka kolmen kilon säkki taitaa olla jotan 13€(?) Joten laske siitä :)

[/quote]

Paha laskee ku en tiedä mitä painaa 1,5dl noita nappuloita.

 

Vierailija
5/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Chihuahuan ruokiin menee 50 euroa kuussa

Vierailija
6/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu. Ekat 9 vuotta koira söi ihan Friskiesin nappuloita, yksi keskikokoinen pussi kesti kuukauden koska sai ruuanjämät myös. Eli parikymppiä meni kuussa. Nykyään on vanhana tullut niin herkkävatsainen että pitää ostaa erikoisruokia, ja meniskös kuussa nyt sellaiset 60 euroa. Mitään vaikutusta ruuan vaihtamisesta ei ole koiran vointiin kyllä ollut, mut ostetaan nyt näitä niin kauan kuin siinä henki pihisee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Zooplussasta tilaan aina ison säkin, siitä tuo syö muutaman kuukauden, säkillä hintaa n 60e, ei tuliskos tuosta noin 10-15e/kk. Lisäksi saa yrjölänpuuroa, sen komponenttien hintaa en jaksa ruveta laskemaan, kun niitä aineksia käytetään muutenkin perheen ruokiin. Lihaa siihen puuroon tulee myös, ne on pakastimeen unohtuneita epämääräisiä kimpaleita, eli menis roskiin jos ei koiralle. Siinä on possua, nautaa, hirveä.

Kaiken kaikkiaan arvelisin, että koiran ruokaan menee yht15-20e/kk.

Vierailija
8/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

meil menee kuukaudessa n.10kg koiralle, yks 4kg säkki kuivaruokaa ja sit 2-3prk märkää/vko. en oo ikinä ajatellu, mutta noin määrät kyseessä:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
08.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika vähän. Meillä kolme 5kg koiraa eli varmaan syövät aika saman mitä yksi kymmenkiloinen ;) Syövät melkein kaikki meidän ruuanjämät ja päälle laadukkaita nappuloita, viiden kilon säkki riittää monta kuukautta. Ja ne jotka kauhistelevat jämien syöttämistä, vanhin koira on 14v ja ikänsä ollut terve, samoin nämä nuoremmat jotka nekin jo senioreita.