adoptio, todella iso riski lapsille
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014032218147887_ul.shtml
Eipä ole paljoakaan aikaa kun kaksi homoa olivat raiskanneet adoptiolastaan.
31-vuotias mies ja 44-vuotias nainen pidätettiin perjantaina.
Pariskunnan kolmea lasta, 3- ja 5-vuotiaita poikia sekä 8-vuotias tyttöä oli pidetty kotonaan nälässä. Luurangonlaihan tytön epäilleen olleen lähes kokonaan syömättä kuukausien ajan.
Poliisi kertoo, että talon seinään oli kiinnitetty kettinki, johon tyttö oli luultavasti pidetty kahlittuna.
- Hän oli äärimmäisen riutunut. Voisi kuvailla, että hän näyttää ihmiseltä, joka on ollut keskitysleirillä, Montereyn sheriffi Scott Miller kertoo.
Millerin mukaan kaikissa lapsissa oli merkkejä fyysisestä ja henkisestä väkivallasta, mutta tyttö näyttää joutuneen erityisesti pariskunnan julmuuden kohteeksi. Tyttö vietiin heti hoitoon sairaalaan.
Tapaus tuli ilmi 14. maaliskuuta Salinasissa. Viranomaiset alkoivat selvittää, miksi lapsia ei oltu nähty sovituissa tapaamisissa. Tyttö sekä 5-vuotias poika ovat pariskunnan adoptiolapsia. Nainen on nuorimman lapsen biologinen äiti.
Kommentit (6)
Adoptiolapset päätyy adoptoitaviksi, koska BIOvanhemmat ei kykene huolehtimaan heistä...
On maita, jossa adoptoitavia lapsia on paljon ja adoptiokäytännöt sellaiset, ettei adoptiovanhemmiksi testata riittävästi. Onneksi Suomessa pyritään lapsen etuun ja takaamaan hyvät vanhemmat. Adoptiolapsiakin on vuosittain kotimaan adoptiossa noin 30, joten vanhemmaksi haluavista on vara valita.
Niin siis tuo uutinen nyt oli selkeästi Yhdysvalloista, jossa tunnetusti on paljon heikompi valvonta ja "testit" niille jotka haluavat adoptoida. Amerikassa on runsaasti lastenkoteja, joista halukkaat voivat adoptoida - etenkin lapsia joilla on jokin synnynnäinen vamma tai sairaus ei siellä haluta adoptoida. Halutuimpia sielläkin ovat täysin terveet, vaaleat vastasyntyneet.
Jokaiselle lapselle on riski syntyä perheeseen - biologiseenkin. Joka viides lapsi kärsii mielenterveysvaikeuksista, joihin syynä on kodin ihmissuhteet. Joka viides lapsi myös kärsii vanhempansa alkoholin käytöstä Suomessa. Adoptoituja lapsia on promille, ihan biologisissa perheissä lapset voivat kärsiä - Suomen lisäksi myös Amerikassa.
Suomessa, kuten muuallakin on varmasti paljon yleisempää, että juuri biologiset vanhemmat pahoinpitelevät lapsiaan. Ajatelkaapa vaikka tätäkin viikonloppua, jolloin maassamme on tapana kännätä ihan yleisesti. Siinä on humalaisten lapsilla kauheat oltavat. Tai sitten, kun putki päättyy ja juomat loppuu, niin hakataan lapsia. Harvoinpa taitavat juopuneet ruokaakaan laittaa.
Mutta, mikä on oikeastaan vielä karmeampaa, on se, että vanhemmat pahoinpitelevät ja kiduttavat lapsiaan selvinpäin. Se on niin julmaa, ettei sitä pysty käsittämään. Että on petona omille jälkeläisilleen!
Jos saisin vähänkin vihiä, että jossain huushollissa lapsia kaltoin kohdellaan, ilmoittaisin viranomaisille pikimmiten.
Tosin usein tällaiset vanhemmat ovat itsekin avun tarpeessa.
Adoptio on tarpeen vaatiessa paras ratkaisu!
Adoptiolapset päätyy adoptoitaviksi, koska BIOvanhemmat ei kykene huolehtimaan heistä...