Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Entäs jos huostaanotettu ja sijaisperheessä asuva lapsi otetaan pois

Vierailija
21.03.2014 |

sijaisperheeltä? Jos katsotaan, että lapsen ei ole hyvä olla siellä.. Mitä tällasia tilanteita voi olla, muut kuin totaalinen laiminlyönti tai pahoinpitely? Entä jos bioperhe ei myöskään ole kuvioissa, sekö on sitten lasten-/nuorisokoti ja mahdollisesti uusi sijaisperhe? 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sijoitetut lapset saattavat olla niin oireilevia, että sijaisvanhemmat palavat loppuun. Lapsesta tehdään sijaishuollonmuutos ja hän siirtyy, joko toiseen sijaisperheeseen, ammatilliseen perhekotiin tai laitokseen. 

Vierailija
2/2 |
21.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän tilanteessa ajatella sijoitettuna olevan lapsen parasta, jos hänet siirretään pois sijaisperheestä. Myös sijaisperheenä toimivan perheen jäsenet ovat ihmisiä, heillekin voi tulla ongelmia, sairauksia jne., minkä vuoksi eivät ehkä kykene enää huolehtimaan mahdollisesti pahasti oirehtivasta sijoituslapsesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla