Mistä olet saanut äitiysloman aikana ystäviä?
Eli mistä olet löytänyt ystäviä äitiysloman akana ja ovat tulleet pidempi aikaisempia ystäviä?
Kommentit (10)
Helposti niitä kavereita löysi alueen muista äideistä, mutta nyt kun lapset ovat jo isompia ja itsenäisempiä niin eipä ole enää seuraakaan.
mulla ei mikää laaja kaveripiiri ole ollut(ystäviä asuus sielä sun täälä) ja toivoisin löytäväni ystäviä sellaisia että ystävyys säilyisi kun lapset kasvavat.
Mistähän tällainen parikymppinen äiti saisi kavereita, muut äidit keitä näkee vauvauinnissa jne. ovat vanhempia... Netissä ketään ei näytä kiinnostavan.
En juuri mistäänminäkään. Kerhoissa ja puistoissa en käynyt. Vanhojen kavereiden kanssa pitänyt ystävyyttä yllä, tein vielä kotoa käsin duunia joten oli muutakin hommaa. Yhden "äitikaverin" sain toisesta samanhenkisestä mutta sekin oli ihan sattumaa. Vastasin johonkin kaverihakuun muistaakseni kaksplussalla. Tavattiin ja natsasi, oli hyvin samanlainen tyyppi kuin muutkin ystäväni. Jos aikaa on niin lähettele noita sähköposteja, netti on pullollaan noita ilmoituksia.
Tällaisen ketjun löysin, on pyöriny täällä pari päivää.
http://www.vauva.fi/keskustelu/3945367/ketju/aitiyslomalla_ystavia
En ole kaivannut enkä saanut ystäviä, mutta kivoja äitituttuja olen saanut perhekerhosta, tosin vasta nyt lapsen ollessa isompi. Tykkään tosi paljon käydä perhekerhossa, sieltä löytyy mukavaa vertaistukea. Yhden äitikaverin olen saanut samalla kylällä asuvasta useamman lapsen äidistä, jonka kuopus on saman ikäinen kuin minun lapseni.
Äitikavereita leikkipuistoista ja kerhoista. Äitiystävät ovat niitä vanhoja ystäviä, tosin olemme kaikki reippaasti eri ikäisiä ja samoin lapset. Odottamani lapsi tällä hetkellä porukan nuorin, vanhin parikymmpinen ystävän lapsi :)
Psykoosin kautta löysin mielikuvitusystäviä.
No ei kiinnosta mikään mammaseura.
Ystäviä löytää mm. harrastusten ja työn kautta. Ensin ollaan tuttuja, sitten kavereita ja lopulta mahdollisesti ystäviä. Ystävystymiseen voi mennä vuosia, koska ihmissuhteet vaativat aikaa ja panostamista.
En mistään. En jaksa kuunnella missään kerhoissa kuinka naapurin Pekka-Einari osaa puhua ranskaa alle vuoden ikäisenä! Mulla on vanhoja kavereita, joiden kanssa mulla on muutakin yhteistä kuin pelkästään saman ikäiset lapset, en tarvitse erikseen mammakavereita.