"Terassin" päällystys, millä??
Haluaisin päällystää ulko-oven edessä olevan katetun betonipohjaisen alueen, reilun neljän neliötä. Nykyisessä betonilattiassa on maalitahroja ja halkeamiakin. Ensin ajattelin maalaamista mutta olisiko muita (edullisia) ideoita? Onko kokemuksia noista terassimatoista? Kestävätkö paikallaan hyvin?
Kommentit (4)
Puulaatat tuntuu aika kivalta jalan alla?
Meillä ekaksi maalattiin ja se kesti muutaman vuoden, ennen kuin alkoi hilseillä. Sitten laatoittettiin ja maalipohjan pois hiomisessa oli iso työ. Suosittelisin suoraan laatoitusta. Kannattaa huomioida se, että keraaminen laatta voi olla talvella liukas eli kysele tarkasti laatan talviominaisuuksista myyjältä. Puu on miellyttävä jalan alla, mutta ei tuo laattakaan ikävältä tunnu. Kesäaamuisin on hiukan vilpoisa, mutta taas vastaavasti illalla pysyy pitkään lämpimänä.
Meillä on samanlainen betonilaatta terassina. Ajattelin laatoittaa sen, koska luulen että se on ainoa kestävä ratkaisu.
Mattojen aluset kerää maavaraiselle betonilaatalle kosteutta ja ötököitä, puuritilöiden väliin kerääntyy ja maatuu kaikki roskat. Betonimaali voi hilseillä pois.
Laattoja on tosi halpojakin ja monet nykyään pakkasenkestäviä, kestää vuosikymmeniä ja on helppo puhdistaa.
up