Pupuhuhta millainen alue?
Millainen asuinalue on Jyväskylän Pupuhuhta? Olemme muuttamassa miehen työn takia Etelä-Suomesta Jyväskylään, ja nopeimmin asunto olisi järjestymässä Jyväskylän Pupuhuhdasta. Näköjään ei aivan keskustan lähellä. Olisi kiva kuulla alueen plussat ja miinukset. Perheessämme on 2- ja 5-vuotiaat lapset.
Kommentit (59)
Voi kiesus, minä asuin Puparissa 30 v ja kasvatin kolme lasta, joista tuli kunnon ihmisiä, ei yhtään narkkaria rikollista tai muuta pohjasakkaa, sehän riippuu itsestä missä porukoissa haluaa pyöriä, jokainen saa valita seuransa vapaasti, koskaan ei terveyttäni tai henkeäni uhattu ja tytär kertoi että ainoa asia mikä siellä pelotti oli lumiaura. Jyväskylän alueet on kaikki samaa lajia, pitää mennä vähän isompiin ympyröihin että löytää "paremman" paikan asua. Minä ainakin viihdyin , koulut ja kaikki oli lähellä. Poliisin mukaan Kuokkalan ja Puparin ero on että Kuokkalaan tulee 9 hälytystä kymmenestä.
Lehdistä tuttu alue. Joka kaupungissa on yksi pahamaineinen slummi jonne roskaväki on majoitettu ja Kuopiossa se on Pupuhuhta.
Pupuhuhta on hyvä paikka asua maineestaan huolimatta. Itse pelkäsin aluetta maineen vuoksi, mutta kokemukseni ovat olleet aivan päinvastaiset. Ihmiset ovat mukavia ja alueella on rauhallista. Olen tykännyt, enkä aio muuttaa pois!
[quote author="Vierailija" time="11.03.2014 klo 07:58"]
[quote author="Vierailija" time="11.03.2014 klo 07:41"]
Tuo "pupuhuhta" koostuu noin kymmenestä kerrostalosta, joista puolet on kaupungin vuokrataloja. Näiden asukkaista noin puolet on ulkomaalaisia tai jotain vähemmistöjä. Pupuhuhdassa ei ole mitään keskusta / ostaria. Joku alepa taitaa olla. Kahdensadan metrin päässä alkaa "arvoalueet".
= Kammottava slummi.
Verratkaapa tuota itähelsinkiin. Kontula, kivikko, meri-rastila. Näillä maalaisserkuilla on tapana liioitella :D
Toki siellä on tapettu muutama ihminen näyttävästi.
[/quote]
No mä oikeasti mietin että mihin Helsingin kaupunginosaan vertaisin Puparia, mutta en keksinyt yhtään. Jakomäki on vanha klisee, mutta Puparin vertaaminen Jakomäkeen on mun mielestä loukkaus jakomäkeläisille.
Jos Jyväskylässä joskus sattuu ja tapahtuu niin melkein poikkeuksetta se sattuu ja tapahtuu just Pupuhuhdassa.
Toki siinä on ihan lähellä oikein kivoja alueita, eikä koko sitä aluetta kaupungista tule leimata levottomaksi, mutta just se Pupuhuhdan keskittymä on kyllä levoton.
Vähän kuten jotain Kuokkalaa haukutaan, kun Suuruspäässä juopot puukottaa toisiaan. Siinäkin vaan kyseessä on iso kaupunginosa, jossa on hyvin erilaisia alueita, jopa kaupungin kalleimpia neliöhintoja (Samulinniemi).
[/quote]
Jännä kun näitä kommentteja laukoo aina joku alueella asumaton, "paremman alueen" asukas tai ainakin itseään parempana pitävä. Itse olen asunut Puparissa nyt kymmenen vuotta ja en koskaan ole joutunut tilanteeseen jossa olisin tuntenut oloni turvattomaksi. Kun muutin niin arvelutti edes mennä ulos kun tiesi alueen maineen, mutta kaikki tuollaiset pelot on karissut vuosien mittaan. Lähipubeissa en ole kyllä aikaa viettänyt, koska ei tule muutenkaan baareissa käytyä mutta muuten olen liikkunut kaduilla jokaisena vuorokaudenaikana ja koskaan en ole häiriötekijöitä nähnyt. Joitain ikäviä tapauksia on uutisissa viime vuosina ollut mutta eivätpä nämä näy kuin tietyissä piireissä liikkuville ja jos jotain tapahtuu niin se tapahtuu yksityisasunnoissa. Ei täällä sivullisen tarvitse pelätä. Eli vinkkini alueelle muuttavien kannalta on että jos satut olemaan nisti tai elämäntapajuoppo niin älä muuta mutta jos olet tavallinen työssäkäyvä ihminen niin ei tarvitse olla ollenkaan peloissaan.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 21:07"]
Lehdistä tuttu alue. Joka kaupungissa on yksi pahamaineinen slummi jonne roskaväki on majoitettu ja Kuopiossa se on Pupuhuhta.
[/quote]
Hahah nyt taas asiantuntija laukomassa kommentteja kun ei sattunut edes kaupunki oikein. Varmaan tosi luotettavaa tietoa Pupuhuhdan elämänmenosta kun elää siinä uskossa että Pupuhuhta on Kuopiossa.
[quote author="Vierailija" time="11.03.2014 klo 00:07"]
Narkkarit ja namut on kerääntyneet sinne, Jyväskylän huonointa "slummi"aluetta. Vaikken mikään nirppanokka tai muita parempi kuvittele olevani, en todellakaan muuttaisi Pupariin vaarallisen roskasakin sekaan vaikka maksettais, en varsinkaan lasten kanssa!
[/quote]
Ei ole tuollaista vaarallista roskasakkia vielä vastaan kävellyt vaikka olen asunut Puparissa jo 5 vuotta. Sama mihin aikaan lähtee ulos niin tuntuu että vastaan ei tule kuin koirien ulkoiluttajia. Rauhallista täällä on vaikka alueella koskaan asumattomat, itseään muita parempana pitävät nirppanokat aluetta koittavatkin mustamaalata.
Ostin Puparista asunnon noin kymmenen vuotta sitten kun ei ollut varaa muualta ostaa ja halusin pois vuokrakämpästä koska siinä menee rahat vain hukkaan. Vähän pelotti alueen maine mutta päätin sitten ottaa riskin koska asunto oli hinnaltaan ja kunnoltaan niin paljon parempi kuin vastaavat missään muualla. En ole katunut päätöstäni päivääkään. Asuin Puparissa yli 5 vuotta jonka aikana sain maksettua suuren osan lainasta pois. Siirryin sitten työn perässä muualle hyvän pesämunan kanssa. Jos en olisi uskaltanut ostaa Puparista niin olisi varmaan jäänyt koko asunto hankkimatta mutta nyt sain säästöön kymmeniä tuhansia euroja. Alkuajan pelokkuuden jälkeen huomasin että alue on todella mukava asua ja rauhattomuudesta ei ollut tietoakaan.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 00:51"]
Oliko myös laukkusurma tuolla?
[/quote]
Kyllä laukkusurma oli Pupuhuhdassa, mutta tällaiset tapaukset alkavat Pupuhuhdassa olla todella harvinaisia. Painopiste siirtymässä Keltinmäkeen ja Kuokkalaan. Alueen huono maine on peräisin 70-80 luvulta jolloin alueella oli levotonta. Yksityisomistus alueella on kasvanut huomattavasti ja tämä on vaikuttanut jo merkittävästi siihen minkälaisia ihmisiä alueelle muuttaa. Vuokrataso ja asuntojen hinnat seuraavat vielä perässä juuri tuon maineen takia ja sen takia alueella onkin edullisia vuokra- ja omistusasuntoja.
Itse pidän Pupuhuhtaa ja Kangasvuoren aluetta voimakkaimmaan muutoksen alueena Jyväskylässä. Alueeseen on satsattu paljon lähivuosina. Infrastruktuuria on uusittu ja kaupunki on luopunut monista vuokrataloistaan eli yksityisomistusta on lisätty. Juuri näissä yksityisten pääosin omistamissa taloissa on tehty paljon remonttia sekä taloyhtiöiden yhteisiin tiloihin sekä yksittäisiin asuntoihin. Kun talous on tiukalla, on entinen keskiluokka muuttanut hieman kalliimmista asunnoistaan Pupuhuhtaan. Laitapuolen kulkijoiden asunnot ovat koko ajan harvemmassa koska yksityiset saavat vuokralle myös luotettavampia vuokralaisia.
Juu ei. Varsinkaan lasten kanssa.
Huonomaineinen, mutta luultavasti mainettaan parempi varsinkin, jos ei muuta kaupungin vuokrataloon.
Siihen on tosiaan syynsä miksi asunto järjestyisi nopeesti :D
Kuulostaapa ikävältä... Olemme tottuneet rauhalliseen ja viihtyisään asuinympäristöön, joten haluaisimme sellaiselle muuttaakin. Miehen työ alkaakin aikaisemmin kuin piti, joten asunnon etsimiseen ja odotteluun ei oikein ole aikaa. Voi harmi jos Pupuhuhdalla näin huono maine... Ehkä otettava vastaan mitä saa ja etsittävä ajan kanssa parempi. Katsellaan toki koko ajan jos parempia vaihtoehtoja tulisi vastaan.
ap
Ei sinne edes väliaikaisesti!!
Ehdoton ei!!
Ette saa uutta asuntoa jos otatte yhden vastaan.
Se että joku etsii asuntoa ja sanoo asuvansa Pupuhuhdassa, estää varmasti sen, ettette saa ainakaan vapailta markkinoilta asuntoa.
Jos löytyy ihan siitä kulmilta, esimerkiksi Rasirinteeltä tai Kaakkolammelta asunto niin on ihan siedettäviä kulmia. Pupuhuhdassa ei taida edes olla muuta kuin niitä aika kamalia vuokrakerrostalokämppiä. Toinen mistä yleensä saa helposti ja nopeasti asuntoja on Kuokkala tai Kuokkalanpelto, jotka on myös semmoisia opiskelija/maahanmuuttaja-alueita, mutta huomattavasti siistimpiä kuin pupari.
Kyselkää Tourulasta, Kypärämäestä, Savelasta, Viitaniemestä; ne on parhaita. Myös Palokka on erinomaista lapsiperhealuetta ja sieltä löytyy kaikki palvelut, vaikka onkin kaukana keskustasta.
Oliko myös laukkusurma tuolla?