Mulla nyt päällä: hiivatulehdus, herpesrakkulat, menkat (endometrioosi)
Voin kertoa, että ei oo herkkua... Hiiva tuli kun levitin sheivausvaahtoa alakertaan, herpes tarttui yhen illan jutulta viikonloppuna ja menkat on ihan perkeleen kivuliaat kun sairastan endometrioosia. No, onneksi en ole raskaana, sekin kun olisi mahdollista.
Olisin ehkä miettinyt kahteen kertaan sitä kortsun käyttämistä, jos olisin tiennyt millanen olo mulla on nyt. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Tulkaa nyt pliis joku kertomaan, että asiat voisivat olla huonomminkin!
Kommentit (28)
Kiitos 2, asiat siis tosiaan voisivat olla huonomminkin... -ap
Herpes voi tarttua kyllä vaikka kortsua käyttäiskin, koska niitä rakkuloita voi olla muuallakin, kuin kortsun alla ja suuseksistäkin. Kannattaa varmaan yrittää tavalla tai toisella vahvistaa elimistön omaa puolustuskykyä, jotta elimistö jaksais taistella noita vaivoja vastaan. D-vitamiinia, sinkkiä, ja muuten vaan terveellisiä elämäntapoja. Tsemppiä!
Mulla on päällä pelkät pikkuhousut :D
Mutta niin, ainakaan et tosiaan ole raskaana eikä sinulla ole AIDSia!
Osaat varmaan jatkossa käyttää sitä kondomia.
Ja juu, asia voivat olla huonomminkin. Odottele 3 kk ja käy sukupuolitautitesteissä.
[quote author="Vierailija" time="06.03.2014 klo 19:06"]
Mulla on päällä pelkät pikkuhousut :D
Mutta niin, ainakaan et tosiaan ole raskaana eikä sinulla ole AIDSia!
[/quote]
Mistäs Ap sen voi vielä tietää, jos suojaamattomasta yhdynnästä on alle viikko aikaa? Voi se aids tulla vielä bonarina.
No, ainakaan sinulla ei ole peräpukamia eikä karvatupet ole tulehtuneet siitä sheivaamisesta.
varmaan haiseva v*ttu sulla. hyi saatana kui saastasta!!
Kiitos tsempeistä. Jep, sukupuolitautitesteihin olen vielä menossa, eihän sitä tiedä mitä jännää sieltä vielä löytyy. Hehe, 8, peräpukamat multa löytyy kans! Ne ei nyt onneksi ole yhtään kipeät. Mutta sehän tästä tosiaan vielä puuttuisikin :) -ap
Kuka sua on edes suostunut panemaan? Peräpukamat ja hiivapillu, nami... Vai tuliko hiiva vasta viikonlopun jälkeen? Miksi sheivaat herpesrakkuloiden aikana?
[quote author="Vierailija" time="06.03.2014 klo 19:25"]
Kuka sua on edes suostunut panemaan? Peräpukamat ja hiivapillu, nami... Vai tuliko hiiva vasta viikonlopun jälkeen? Miksi sheivaat herpesrakkuloiden aikana?
[/quote]
Hiiva tuli viikonlopun jälkeen, sheivasin siis samana iltana kun tuo yhden illan juttu oli. Peräpukamia ei ole kukaan edes huomannut sängyssä, ovat siis aika olemattomat. :) Enkä kyllä ikinä panisi sellaista tyyppiä, joka joidenkin peräpukamien takia ei suostuisi panemaan...
Ootpa kyllä erikoisen ällöttävän oloinen akka. Kaikki viat samassa v*tussa!!
[quote author="Vierailija" time="06.03.2014 klo 19:41"]
Ootpa kyllä erikoisen ällöttävän oloinen akka. Kaikki viat samassa v*tussa!!
[/quote]
No mutta, onneksi en ole niin ällöttävä että haukkuisin keskustelupalstalla toista, jolla on jo valmiiksi paha olla. Mieluummin vikoja vitussa kuin päässä :) -ap
Vaikea samaistua. Taitaa mukavasti kutista alakerta?
Kai oot hakenu lääkäriltä reseptii tuohon herpekseen?
Tsemppiä!
Itääkö herpes tosiaan noin nopeasti?
Mua nauratti kovasti tätä ketjua lukiessa :D vaikka tietysti on tyhmää nauraa toisen ahdingolle..anteeksi ap. Tosiaan, et ole raskaana ja tuskin sulla koko repertuaaria tautejakaan on. Hiiva on nopsaan hoidettu ja herpeskin varmaan talttuu oikealla hoidolla. Eihän sulle lopulta jää ku kivuttomat pukamat ja menkat :)
No ainakin olet elossa...siis jos vitutukseen ei kuole ;)
Tiedätkös ap, että sukuelinherpes tarttuu silloinkin, kun se ei ole aktiivisena, eli vaikkei olisi yhtään rakkuloita. Eli jos et halua tartuttaa tulevia kumppaneitasi, on sinun aina jatkossa käytettävä kondomia yhdynnässä.
Kutisee, sattuu ja kirvelee. Lisäksi alavatsa on niin kipeä, ettei 800mg burana+1g panadolkaan vie pois... Lääkäriin pääsen vasta huomenna, kun vasta tänään tajusin että siellä on muutakin kuin hiiva ja menkat, ja hoitajallekin ehdin sanoa että pärjään kyllä huomiseen. Nyt vähän kaduttaa... Odotan jo innolla sitä kun lääkäri tarkastaa alakerran, voi luoja :D Ja en yhtään ihmettele että naurattaa, kyllä minuakin varmaan ensi viikolla jo huvittaa. Kiitos tsempeistä kaikille :)
http://www.tohtori.fi/?page=4702652&id=3123852 <- Eli herpeksen oireet ilmaantuvat yleensä 2-7 päivässä, minun tapauksessani meni 4-5 päivää.
Mennäänkö panee?