Mihin kissa on voinut piiloutua?
Uusi kissani meni niin hyvään piiloon, etten löydä sitä mistään. Ulos se ei ole voinut päästä, koska ovea ei ole avattu eikä mikään ikkunakaan ole auki. Olen etsinyt kaikista mahdollisista ja mahdottomista paikoista. Uskon, että tämä on monelle kissanomistajalle tuttu tilanne. Mistä olette lopulta löytäneet kissanne, kun se on ollut todella vaikeassa piilossa?
Kommentit (118)
- Hattuhyllyltä
- vuodelaatikosta (sängyn alta)
- verhojen takaa
- roskiskaapista
- keittiön tuolilta, joka on työnnetty pöydän alle jolloin istuinosa jää piiloon.
Vierailija kirjoitti:
- Hattuhyllyltä
- vuodelaatikosta (sängyn alta)
- verhojen takaa
- roskiskaapista
- keittiön tuolilta, joka on työnnetty pöydän alle jolloin istuinosa jää piiloon.
Niin ja yleensä tulevat esiin kun alan rapistelemaan ruokapussia. Oletko kokeillut?
Sängynpeiton alta, keskelle sänkyä jää kolo peittojen väliin ja sielläpä kisa köllötti hyvin litteänä ja tietoisena aiheuttamastaan etsinnästä. On ne vaan hassuja.
Viemärissä asuva alligaattori söi sen
On löytynyt ainakin:
Sohvan "sisuksista"
Vaatekaapista vaatetangon ja henkareiden päältä
Samoin vaatekaapista pitkän takin helmoista
Komeron alanurkassa oli sellainen aukko, josta pääsi seinän ja komeronseinän väliseen tilaan.
Ala avaamaan säilyketölkkiä niin kissa on pian vieressäs.
Kerran oli kissa hukuksissa ja pitkällisen etsinnän jälkeen hän löytyi vierashuoneen vuodesohvan pohjaverhouskankaan laskoksen sisältä. Oli kömpinyt sinne kaiketi nukkumaan.
Vierailija kirjoitti:
Sängynpeiton alta, keskelle sänkyä jää kolo peittojen väliin ja sielläpä kisa köllötti hyvin litteänä ja tietoisena aiheuttamastaan etsinnästä. On ne vaan hassuja.
Tarkoitat kai: ärsyttäviä
Oon täällä ja katson sua. T. kissa
Kaapin päälle. Jopa todella korkean kaapin päälle. Kissat osaa yllättää et mite korkealle ne osaa hypätä
Täältä on vaikea sanoa, kun en tunne kotiasi.
Yleensä jostain kaapista, minne ovat huomaamattani livahtaneet ja olen laittanut oven kiinni.
Tämä oma katoajani on kolmetoistavuotias enkä tänä päivänäkään tiedä mihin piiloutuu. Siis toki tiedän muutaman paikan. Mutta on olemassa myös joku erikoispaikka mistä en minä eikä kaksi muutakaan kissaa tiedä. Ruoka-aikaan hyökkää piilostansa niin nopeasti että en ehdi havainnoida mistä päin tulee :-D Parin muuton yhteydessä ei ole huonekalujakaan vielä ollut mutta silti tämä tyttö kadoksissa.
Parempi olisi kysyä, mihin kissa ei ole voinut piiloutua. Sellaisia paikkoja ei monta ole.
Meillä on löytynyt kissa mm. kirjahyllystä kirjojen takaa, ja keittiön vetolaatikostosta laatikoiden ja seinän väliin jäävästä kolosta. Ilmeisesti alin laatikko oli jäänyt joksikin aikaa auki ja kissa oli livahtanut sinne taakse ja jäänyt sinne kun laatikko suljettiin. Parin tunnin päästä naukaisi, jolloin löydettiin.
Sohvan sisältäkin saattaa löytyä.
TTK-kisan lavalle. Siellä just oli 2 kissaa.
Ammeen alla?