Jos haet lapsesi pk:sta juuri kun ollaan pukemassa
ulos, puetko lapsesi itse vai odotatko meidän pukevan hänet?
Toiset ymmärtää pukea itse, jotkut odottaa sitä meiltä, vaikka siinä on pahimmillaan 20 muutakin odottamassa ulospääsyä.
Kommentit (27)
No ei kai kukaan nyt ole niin tyhmä että odottaa hoitajan pukevan tuollaisessa tilanteessa?! Itse en siis ainakaan oleta niin, kyllä minä ihan itse lapseni hoidan jos läsnä olen.
Tietenkin puen itse! Olen myös moneen kertaan pessyt kakat, mitkä ovat olleet vaipassa kun olen tullut hakemaan. Mielestäni vastuu lapsesta siirtyy tietenkin minulle, kun tulen paikalle. :)
Ihan oikeastikko jotkut odottaa että hoitajat pukee silloin kun on hakemassa?:D
lapseni ei ole pk:ssa, mutta tuossa tilanteessa pukisin itse.
Olen kerran pyytänyt hoitajaa pukemaan tumput, kun ei minun laittamana suostunut niitä pitämään.
Ihan oikesti moni odottaa että me puemme heidät, se kun on meidän työtä.
Ei mulla ole aikaa jäädä odottelemaan ja mun mielestä se pukeminen on vanhemman tehtävä. Eli puen itse, tietenkin.
Puen itse, mutta jos olen ajatuksissani enkä tajua pukea itse, toivoisin hoitajan sanovan siitä vaikka että heissan, voitko sinä jatkaa hänen pukemistaan niin minä alan pukemaan Tarmoa.
Olen huomannut, että tää arka aihe. Terveenä pukisin tuossa tilanteessa luonnollisesti itse, mutta nyt isosta leikkauksesta toipuvana en pysty. Huomaa, että hoitajien mielestä tää ei heille kuulu ja vaikka oon selittänyt, apu on ollut nihkeetä. Joten täytyy hakea vasta ulkoa tai esim. pakkaspäivinä odottaa, että mies pääsee töistä.
Siinähän menee ikä ja terveys jos jää odottamaan että joku tädeistä pukee omankin lapsen. Itse puen tietysti ettei tarvitse jäädä odottelemaan oman lapsen pukemisvuoroa, ja tyhmältähän se tuntuisi vain seisoskella tumput suorana vieressä kun muut tekevät pukemisurakkaa.
No parina kertana hoitaja olisi jatkanut pukemista, mutta tarjoiduin jatkamaan itse.
Mä odotan et lapsi pukee itse. Niin hän tekee muulloinkin. Toki hihojen ja lahkeiden kanssa saa multa apua. Mut toivottavasti päiväkodin henkilökunta ei pue häntä silloinkaan kun minä en ole paikalla.
Puen itse oman lapseni ja kysyn jos voin jotain pientä auttaa lapsen kavereillekin päälle. (mikäli ei siis ole kiire)
[quote author="Vierailija" time="28.02.2014 klo 16:15"]Olen kerran pyytänyt hoitajaa pukemaan tumput, kun ei minun laittamana suostunut niitä pitämään.
[/quote]
No tuohan onkin hyvä tapa. Kuka ne lapaset lapsen käsiin kotona laittaa kun hoitaja ei ole siellä laittamassa?
[quote author="Vierailija" time="28.02.2014 klo 16:15"]Olen kerran pyytänyt hoitajaa pukemaan tumput, kun ei minun laittamana suostunut niitä pitämään.
[/quote]
No tuohan onkin hyvä tapa. Kuka ne lapaset lapsen käsiin kotona laittaa kun hoitaja ei ole siellä laittamassa?
autan omaa lastani jos tarvitsee apua ja samalla auttelen myös muita lapsia ainakin hanskojen laitossa tai kenkien etsinnässä :) siinä todellakin on pyytäjiä
Lapseni on jo viisivuotias, joten hän pukee itse. Toki autan hanskoissa ja lahkeissa, että päästään nopeammin siitä pihalle jaloista pyörimästä. Inhoan hakea lasta pukemistilanteessa juurikin tuon ruuhkan, säädön ja hikoontumisen takia, mieluiten haen ulkoa tai sitten sisältä kesken leikkien.
Odotan, että hoitaja antaa minulle raportin päivän kulusta. Siihen raporttiin asti lapsi on päiväkodin vastuulla enkä todellakaan häntä pue. Ihan muistutuksena: hoitajille maksetaan palkkaa siitä, että he pukevat päiväkodissa lapsia. Se ei ole mikään lisätyö tai erillinen palvelu, josta he voivat halutessaan laistaa.
Yleensä tuossa tilanteessa "heippaan" lastani ja sanon, että äiti menee ulos odottamaan.
Odotan, että lapseni pukee itsensä.