Paljonko yhteensä töistä pitää olla pois ivf-hoidon takia?
Olen 22v ja menossa ekaan ivf-hoitoon miehen kanssa... Mietityttää kun työnantaja ei tiedä hoidoista, eikä järkeä kertoakaan kun en tiedä onnistuuko raskaus hoidoillakaan.
Paljonko teillä tuli kaikkiaan poissaoloja (siis että pitää myöhemmin mennä töihin tai sairasloma) hoitojen takia?
Kommentit (14)
Jos teillä on kaikki ensikäynnit yms. jo takana ja on jo selkeät ohjeet ivf-hoitoa varten niin yleensä aamuisin on ultrat 3kpl, ensin 0-ultra kun olet sumutellut muutaman viikon.
Nollaultran jälkeen on kaksi ultraa että miten rakkulat kasvaa pistoksilla. Noina ultrapäivinä voi jos mahdollista esim. sopia menevänsä töihin myöhemmin (yleensä niitä on se 3 kertaa)
Sitten tulee punktio josta saa 2-3 päivän sairasloman. Sitten alkionsiirtopäivä (yleensä aamulla myös tämä) ja tämä päivä ei enää ole saikkua.
Mä menin töihin punktiota seuraavana päivänä. Mulla vielä asiakaspalvelutyötäsja joudun seisomaan lähes koko työvuoron. Hieman jouduin varomaan liikkeitäni ja köpöttelin myymälässä hitaasti, mutta ihan hyvin meni. En halunnut kertoa töissä hoidoistani. Vain punktiopäivän ja alkionsiirtopäivät otin vapaaksi kun hoitava sairaala oli 100 km:n päässä.
Jos ei tule mitää yllättävää kuten hyperiä niin ne 3 käyntiä on aamuisin, sitten sairasloma punktiosta muutama päivä ja sitten alkionsiirto siitä parin päivän päästä aamulla.
Okei, mitähän saikkutodistuksessa lukee? Voiko googlaamalla saada selville että on munasolujen punktio? ap.
Minun paperissani dg koodeineen oli Naisesta johtuva hedelmättömyys.
[quote author="Vierailija" time="14.02.2014 klo 20:38"]
Minun paperissani dg koodeineen oli Naisesta johtuva hedelmättömyys.
[/quote]
hmm, niin siis se koodi sairaudelle joka aiheuttaa hedelmöttämyyttä? Vai onko hedelmöttömyydelle/hoidoille itsessään joku koodi?
[quote author="Vierailija" time="14.02.2014 klo 20:38"]
Minun paperissani dg koodeineen oli Naisesta johtuva hedelmättömyys.
[/quote]
Mitä sun miehellä luki punktiopäivästä?
Ei ollut tuon tarkempaa koodia minulla.
N97.8 minulla. Mies oli saldovapailla. Onnea matkaan, ap!
Minulla oli punktiopäivä palkaton, sitä seuraava viikon sairaalareissu (hyperstimulaatio) palkallinen. Samoin alkionsiirtopäivät olivat palkattomia. Palkattomuus oli sikäli ikävää, että punktio ja siirrot tehtiin Tampereella, jonne on täältä parin tunnin ajomatka, ja siihen piti varata aina koko päivä. Eihän se itse siirto/punktio vie kuin tunnin korkeintaan.
Koska olen käynyt hoidot julkisella puolella tk-lääkärin lähetteellä, kaikki polikäynnit ovat olleet palkallisia lääkärikäyntejä. Toki yritin aina pyytää sellaisia poliaikoja, ettei työnantajalle koitunut velvollisuutta hommata sijaista. Mies piti punktiopäivän pekkasvapaana.
Mulla oli julkisen puolen sairaalassa ivf-hoidossa:
-pistosopetuskäynti, jolloin hoitaja opetti miten pistetään hormonit vatsanahkan alle ja kertoi muutenkin kaiken oleellisen käytännön tiedon hoidosta.
-eka ultra, jolloin tarkistettiin, että oman tuotannon lamaaminen on onnistunut
-pistosten alettua yksi ultra, jolloin katsottiin, onko munarakkuloita kehittymässä
-joissain paikoissa (yksityisellä?) on useampikin ultra rakkuloiden kasvun seuraamiseksi, mutta minulla tilannetta seurattiin vain verikokein, joiden perusteella hoitaja soitti ja ohjasi nostamaan pistosannosta.
-punktiopäivä ja kaksi seuraavaa päivää piti olla sairaslomalla. Sinä viimeisenä sairaslomapäivänä siirrettiin alkio kohtuun.
Eli mitäs tuosta nyt tuli: ensin kolme käyntiä, sitten kolmen päivän sairasloma. Lisäksi aamulla verikokeita, ne eivät haitanneet työssäkäymistä. Aika helposti sujui, mutta minulle ei tullutkaan mitään komplikaatioita.
Hei,
Kuulostaa tutulta. Kaikki ultrat, labrakokeet, ym. on ollut palkatonta tai työjärjestelyihin sovitettavaa poissaoloa. Punktio + seuraavat 2 päivää ovat olleet palkallista sairauslomaa. 3.punktion jälkeen olin 4 päivää sairauslomalla vatsakipujen vuoksi. Onhan tämä ollut aikamoista aikataulutusta ja soviteltavaa. Töissä ainoastaan esimieheni on tiennyt, että käyn "naistenklinikalla". Muuta en ole kertonut, eikä hän ole kysellyt, fiksuna ihmisenä. En tiedä onko hän googletellut koodeja, mutta luulen hänellä olevan parempaakin tekemistä - ja esimiehenä hänellä on oikeus myös tietää poissaolon syy.
Riippuu voinnistasi. Itse olin punktion jälkeen komplikaatioiden takia sairaslomalla melkein 3 viikkoa ihan yllättäen. Mutta tämä toki harvinaista.