Kun alkaa juoda enemmän vettä, on koko ajan jano
Mulla on ollut aina ongelmia siinä, että muistan juoda tarpeeksi, kun ei ole juuri koskaan janontunnetta. Siis silloin, kun juon liian vähän. Voisin tulla toimeen lasillisella vettä ja parilla kahvikupillisella päivässä.
Olen ryhdistäytynyt ja alkanut juoda enemmän. Ensin sain just ja just litran alas ja sitten pari viikkoa sitten alkoi outo juttu eli kokoajan on jano. Juon nyt kaksi litraa, eikä sekään tunnu riittävän. Joisin vettä kymmenen minuutin välein.
Mistä moinen johtuu?
Kommentit (4)
^^ Ja käyttämisellä tarkoitan, että päästää läpi reippaammin. Pöhöttyminenkin lähtee pois kun alkaa juoda tarpeeksi eli elimistö huomaa, ettei nestettä tarvitse enää varastoida.
Ahaa, no tuohan on järkeenkäypä selitys. Alkoi säälittää elimistöni :O
ap
Elimistö alkaa käyttää nestettä tuhlailevammin kun huomaa, että siitä ei enää ole pulaa. Sama juttuhan se on ruoan kanssa; syöt vähän niin elimistö menee säästöliekille ja nälän tunnekin vähenee. Sitten kun alat syödä paljon niin peruskulutus kasvaa ja nälkäkin olis jatkuvasti.