Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras ja luotettavin raskaustesti?

Vierailija
09.02.2014 |

Mielipiteitä otetaan vastaan! ;) Raskausoireita valitettavasti löytyy. Raskaustesti (onneksi) negatiivinen, höystettynä jollain valkoisella viivalla :D

http://aijaa.com/nM68OO

Eli nyt pitäis sit joku kunnon testi käydä ostamassa, et sais selvyyden tähän oloon, onko vaan henkistä pelkoa raskaudesta oireineen vai todellinen asia..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaustestin herkkyys riippuu siitä missä on testin hcg-pitoisuuden alaraja. Herkimmillä testeillä se on n. 10, toisilla 25. Herkkä testi (esim. apteq, predictor early) kertoo luotettavimmin tuloksesta aiemmin. Jos raja 25, joutuu mahd. odottelemaan viikkojakin ennen kuin tulos positiivinen, yksilökohtaisia eroja on. Toisaalta hyvin varhaisessa raskaudessa tapahtuu paljon keskenmenoja, herkän testin plussa ei tarkoita varmaksi, että raskaus jatkuisi, 

Vierailija
2/5 |
09.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ootat viikon pari niin eiköhän se näy testissä tai menkat ala. Älä ressaa abortin kerkeät tehdä kyllä jos siihen päädyt.

 

toisaalta taas ensimmäisessä ultrassa on ihana kuulla olevansa jo pidemmällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskausoireet alkaneet jo joulun tienoilla. Ennen uutta vuotta tein samaisen Pregent-testin ja siinä sama juttu, valkoinen viiva ja punainen viiva. Nyt vasta aloin asiaa tarkemmin miettimään kun outo ja turvonnut olo jatkuu.

 

Todennäköisesti jotain muuta kun raskaus, kyllähän sen pitäisi jo näkyä, jos oireita noin pitkään ollut.

Pillereitä syön. Edelliset kuukautiset alkoi hieman liian aikaisin ja oli todella niukat.

Vierailija
4/5 |
09.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas asiallinen viesti edelliseltä.

 

Suosittelisin digitaalista testiä vielä. Jos se ei näytä positiivista, niin varaa aika lääkärille, koska ei tuo ihan normaalia ole.

Vierailija
5/5 |
09.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se valkoinen viiva siinä testissä johtuu siitä, että siinä testiliuskassa on useita kerroksia, joten tuossa kohdassa on vaan liuskassa poimu, jossa neste käyttäytyy eritavalla kuin muualla testin pinnalla. Huomioi, että sen toisen viivan pitäisi piirtyä huomattavasti lähemmäksi kontrolliviivaa.

Toisaalta, kun tarkastelen tuota testiä näyttää se vähän samalta kuin oma ensimmäinen testini tässä raskaudessa..olen näkevinäni hyvin haalean viivan tuossa kontrolliviivan lähellä. Mulla liuskatestit ei koskaan ole näyttäneet kovin selkeästi raskautta. Luottaisin Clearblue digitaaliseen testiin. Ja jos se on nega ja kumma olo vaan jatkuu - mene lääkärille!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yksi