Olen niin onnellinen että tekee mieli itkeä!
Sain juuri tietää että olen saanut tälle vuodelle apurahan taiteellista työskentelyä varten. Tähän asti olen työskennellyt tulottomuuden rajamailla ja suuri pelko oli, että en pysyisi hengissä tulevaa vuotta. Apuraha ei ole suuren suuri, varsinkin kun työskentelyssä tarvittavat välineet ja työhuoneen vuokra rahoitetaan siitä elinkustannusten lisäksi, mutta sentään minun ei tarvitse pelätä hengissä selviytymiseni puolesta koko tulevana vuonna!
Haluan tässä anonyymisti kiittää kaikkia niitä ihmisiä, joilla oli vaikutusta tähän päätökseen ja rahastoa, joka apurahan myönsi. Siltä varalta että jotakuta harmittaa verorahojen käyttökohteet, kerrottakoon vielä että apurahaani ei ole käytetty verorahoja senttiäkään.
Kiitos elämä!
Kommentit (7)
Kiitos kaikille onnitteluista!
En halua kertoa alaani tarkemmin, koska meitä on Suomessa todella vähän, joten minut voitaisiin tunnistaa. Sen voin kertoa, että ala on todella rankka. Teen 7-päiväistä viikkoa ja keskimäärin 12-tuntista päivää ympäri vuoden. Jouluisin pidän viikon loman, ainoan koko vuoden aikana.
Miehellä on omat tulonsa, joten en onneksi joudu häntä elättämään. Lapsia ei toistaiseksi ole.
ap
minkälaista taidetta teet, ap? joudutko elättämään perheesi itsesi lisäksi?
Onnea ja hyvää tulevaisuutta sinulle! :) Minua ei haittaisi, vaikka verotuloistani olisikin mennyt muutama roponen taiteen tukemiseen.
Hieno homma! Minkälaista taidetta teet, miuakin kiinnostaa?