Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lisävahvistettavat laskut nettipankissa

Vierailija
29.01.2014 |

 Törmättiin nyt ensimmäisen kerran tällaiseen asiaan. Ollaan siirretty miehen tililtä Nordeasta minun tililleni Nordeaan kuukausittain vakiosumma, jolla mies osallistuu asumiskuluihin. Homma on toiminut loistavasti tähän asti. Nyt sitten Nordeassa ollaan päädytty siihen, että siirroissa on jotain epäilyttävää ja tuli vaatimus lisävahvistuksesta. Kun tutkimme, millaisissa tapauksissa lisävahvistusta halutaan tuli esiin sellainen juttu, että tilinumerossa on jotain epäilyttävää tai saaja on epäilyttävä. Hei haloo, siirrossa miehen tililtä vaimon tilille jotain epäilyttävää. Ja kuitenkin näitä siirtoja on tehty jo kohta 10 vuotta ja nyt ne sitten muuttuivat epäilyttäviksi. Ei siis ole todellista

 

Mietittiin sitten, mitä tehdä, sillä tuohon lisävahvistusshowhun ei todellakaan lähdetä. Keksittiin kokeilla siirtoa tililleni S-pankkiin ja homma toimi, ei kyselty mitään lisävahvistuksia. Samaan pankkiin ei saanut siirtää rahaa, kilpailijalle kyllä. No, ellei Nordeasta Nordeaan siirto enää onnistu, kierrätetään sitten rahan S-pankin kautta minun tililleni.

 

Toinen esimerkki. Tuttavani on vuosikausia siirtänyt OP:n tililtään Nordeaan säästötilille rahaa säännöllisesti. Nyt ei enää onnistunut, OP:n mukaan vastaanottavassa tilinumerossa on jotain epäilyttävää ja vaati lisävahvistusta.

 

Jatkossa tuttava nostaa käteisenä rahan OP:n konttorista ja vie ne sitten kadun toiselle puolelle Nordeaan. Onko näissä esimerkeissä mitään järkeä? Mielestäni ei. Miksi hitossa jokin juttu toimii vuosikausia ja sitten äkkiä tilinumerot ja saajat ovatkin muuttuneet miltei rikollisiksi.

Me laitoimme Nordeaan henkilökohtaiselle pankkineuvojalle kipakkaa palautetta asiasta.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa... mun pankki  (ei kumpikaan mainitsemasi) infosi vain, että tunnetut yritykset ja sellaiset tilit joihin on säännöllisiä siirtoja menee ilman lisävahvistusta. Muista sitä vahvistusta alkuun pyydetään.

 

Vahvistamaan olen joutunut toistaiseksi pari huutonet-ostoa.

Vierailija
2/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräsi vain yksi kysymys - minkä takia ette vain lisävahvista niitä laskuja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, vastaa. Siksi emme lisävahvista, että koemme tuollaisen jotensakin loukkaavana, aivan kuin olisi rikollista siirtää rahaa miehen tililtä vaimon samassa pankissa olevalle tilille. Ja toinen syy on se, että vahvistuksen voi nettipankin ohjeiden mukaan tehdä vain soittamalla tiettyyn puhelinnumeroon. Ei todellakaan kiinnosta moinen. Ja voihan ne rahat todellakin kierrättää S-pankin kautta tililleni Nordeaan. Toinen mahdollisuus on nostaa ne rahat seinästä käteisenä, kävellä pankkiin sisälle ja laittaa ne tililleni.

 

Minusta tuollainen epäily pankin puolelta on loukkaavaa. Siis mitä rikollista tai epäilyttävää on siirrossa, joita on tehty jo 10 vuotta kuukausittain.

Vierailija
4/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kakkosen pankissa lisävahvistamiseen riittää toinen avainluku, ellei halua antaa pankille kännynumeroa tekstiviestivahvistamista varten (no en tod halunnut :) )

 

Vierailija
5/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaaha, tuollaista en olekaan vielä huomannut, vaikka meillä tilanne on siirtojen osalta samankaltainen kuin aloittajalla ja pankki on Nordea. Saa nähdä, milloin vahvistuksia aletaan pyytää. Rahoja on siirrelty puolin ja toisin 90-luvulta lähtien. hankaloittaa arkea aika lailla, jos tässä pitää ruveta joihinkin ihmeellisiin toimenpiteisiin vain normaalielämän asioiden vuoksi.

Vierailija
6/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap kyllä nyt ottaa asian vähän turhan henkilökohtaisesti. Lisävahvistuksella kun pankki pyrkii nimenomaan suojelemaan asiakkaiden varoja erilaisilta verkkopankkihyökkäyksiltä.

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avatessani tilin Op:iin, minulle kerrottiin, että joskus isompaa summaa siirtäessä tai isompaa laskua maksettaessa voi tulla lisävahvistuspyyntö. Kerran sellainen tuli kun maksoin vuokraa, eikä muuta tarvinnut kuin yhdellä avainluvulla erikseen maksu vahvistaa. Ei siis tarvinnut soittaa mihinkään yms vaan pankin sivuilla tämä tapahtui.

Vierailija
8/8 |
29.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.01.2014 klo 16:46"]

Ap kyllä nyt ottaa asian vähän turhan henkilökohtaisesti. Lisävahvistuksella kun pankki pyrkii nimenomaan suojelemaan asiakkaiden varoja erilaisilta verkkopankkihyökkäyksiltä.

 

 

[/quote]


Juurikin näin. Sitä paitsi kysyvät sen vahvistuksen vain yhden kerran.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kahdeksan