Meillä lähtee vauva unikouluun, haluatko kysyä jotain?
Varoitan, olen erittäin itku- räjähdys- sekoamis- romahtamisherkkä ja sitä tulee ketju olemaan jos ja kun alatte arvostelemaan. Ja kyllä, tunnen syyllisyyttä niin sitä ei lällätellä tarvitse.
Kommentit (170)
Kannattaa tsekata ensijaturvakotienliitto.fi -> toimintamuodot -> baby blues. Sieltä saa apua vauvan uniongelmiin ja ainakin joillakin paikkakunnilla myös unikoulua kodin ulkopuolella vähän fiksummin järjestettynä kuin sairaalan lastenosastolla.
Tuuthan ap sitten kertomaan, kuinka teidän unikoulunne sujui! Mielelläni kuulisin sun kokemuksia. Tiedän, miltä tuntuu, kun tunnelin päässä näkyy nuppineulan kokoinen valopiste. Ajattele, sä saat ihan pian nukkua pari yötä läpi! Jos saat vielä muut lapset vaikka mummolaan niiksi öiksi, niin saat maksimoitua omat unesi. Vielä kerran, voimia!
T: se, jonka lapsi ei oppinut nukkumaan unikoulussa(kaan).
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 23:47"]
Valitettavasti ehdotukseni ei tule kelpaamaan sinulle.
Selvittiin sitä ennenkin jne.
[/quote]
Nää on näitä että parempi lapsen huutaa kotona kuin sairaalassa vai?
Harvinaisen ärsyttävä tapaus. Pitää tulla pätemään että "MINÄ en veisi lastani sairaalan unikouluun, kun MINÄ tiedän ja olen nähnyt. Ai että mitä vinkkejä olisi? NO EN KERRO (kun en minä asiasta oikeasti mitään tiedä)".
Argh.
T: Toinen hyvin väsynyt vuoden ikäisen äiti, jonka perustoiminnot alkavat olla jo zombievaihteella, hereilläolo menee siihen että olen vihainen ja tiuskin, migreenikohtauksia tulee joka viikko ja jonka ainoa ajatus on, että kuopuksen nukkumattomuus on rangaistus kaikesta siitä pahasta mitä minä olen ikinä tehnyt.
Hae apua itsellesi, et ole lainkaan tasapainoinen. Siis itsellesi,ota yhteys neuvolaan sekä lastensuojeluun.
Siis oikein tosissaanko väitätte että lapsi traumatisoituu unikoulusta???? Olisi kiva lukea moinen tutkimus, ja milloin se alkaa vaikuttaa? Meillä unikoulusta nyt reilu 3 vuotta, liekö sen seurausta että on sosiaalinen pärjää hienosti päiväkodissa, ja toisaalta kyllä viihtyy piirtäen ja on kova leikkimään. Ja aika kipakka? Mitähän vielä seuraa unikoulusta...
Tammisaaren unikoulu pelasti meidän elämän. Mä olisin varmaan tappanut jonkun jollen olisi saanut nukkua. Siinä olisi lapselle traumaa kerrakseen.
Täällä kanssa puolivuotias heräilee 4-5 x yössä, esikoinen oppi nukkumaan vasta 2-vuotiaana! On kyllä todella rankkaa ja lapsettomilla ei ole tälläisestä hajuakaan! Onneksi on hyvät tukiverkot ja hoitokuluvakuutus.... vyöhyketerapiat ja osteopaatit myös kokeiltu.
Hattua nostan teille äideille, jotka noinkin pitkään jaksavat. Olen yhden yön ollut vahtimassa ystäväni puolen tunnin välein heräilevää poikaa, ja olin seuraavan päivän ihan tokkurassa ja pahantuulinen. Tsemppiä teille unikouluun!
Väsymykseenkin tottuu.Otan päivällä torkut, ja vaikka vauva heräilee jatkan unia. Pinnasänky parisängyn vieressä, on ollut meillä toimiva. Rauhallisesti hyssytän uneen. Ehkä se vaikuttaa, että sain kuopuksen vanhempana, kaivattuna. Perhepeti auttaa meillä.
Hei ap! Miten teillä sujui unikoulu? Toivottavasti saitte apua!
Täällä myöskin äiti, joka ei osannut enää kävellä portaita univelan vuoksi. Vauva heräsi noin 10 kertaa yössä ja lähete sairaalan unikouluun oli jo vetämässä, kun vauva oli viisikuinen. Kuinka ollakaan kokeilin vielä Kuplastopia, jonka jälkeen nukuttiin koko yö. Pieru perhana oli valvottanut puoli vuotta! Vähänkö tunsi itsensä tyhmäksi, mutta ei sitä helpolla ymmärtänyt kun ei ollut mitään muuta oireilua vatsavaivoista kuin jatkuva heräily.
Toivottavasti ap saat avun tilanteeseen tavalla tai toisella, voimia!
En tajua koko unikoulusäätöä... Enkä omille lapsilleni ikinä olisi mitään huudatusta (eli välinpitämöttämyyttä) voinut tehdä.
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 23:41"]
[quote author="Vierailija" time="28.01.2014 klo 23:38"]
Ap, minulleko toivot. Iskit kirveesi kiveen. Olen nähnyt työssäni sairaalan arjen, siinä ei ole mitään lapsimyönteistä. En veisi,todellakaan.
[/quote]
Noin sitä voisi ajatella, mutta kun tilanne menee liian pitkälle, se "ei-lapsimyönteinenkin" on parempi vaihtoehto.
Edelleenkään ketään ei yksin kuitenkaan jätetä huutamaan.
Mitä siis ehdotat, mitä SINÄ tekisit tilanteessani?
Tän mä haluankin kuulla...
t.ap
[/quote]
Ei millään pahalla, mutta monet näistä "mä en saa nukuttua tarpeeksi" -äideistä eivät oikeasti käytä niitä nukkumismahdollisuuksia hyväkseen. Miehen annetaan vatuloida ja lusmuilla hoitovastuusta, itse ei mennä illalla samaan aikaan nukkumaan kuin vauva, koska on kivempaa hengata netissä tai katsella televisiota, päiväunia ei nukuta vauvan tai lasten kanssa, koska hengataan kavereiden kanssa juoden pannullinen kahvia "että pysyy hereillä" ja sitten ei yllättäen taaskaan nukuta...
[quote author="Vierailija" time="17.05.2014 klo 23:13"]
En tajua koko unikoulusäätöä... Enkä omille lapsilleni ikinä olisi mitään huudatusta (eli välinpitämöttämyyttä) voinut tehdä.
[/quote]
Onneksi sun ei tarvikaan. Sä et ole joutunut valvomaan liikaa. Kiitä luojaasi.
Ap ei vastannut, että missä päin perhe asuu.. Löytyisiköhän kulmilta joku muukin kuin sairaalaunikoulu?