Jalapenojen säilyvyys
Jalapenopurkissa on joku 3-4vrk säilyvyys avattuna. Oletteko kuitenkin käyttäneet niitä vielä myöhemminkin? Ja tietääkö kukaan miksi noin lyhyt säilytysaika avattuna?
Kommentit (4)
Kun ottaa purkista siististi niin miksikäs ei.
Niistä tosiaan tulee sellaisia löysiä ja etikkaisen kitkeriä, mutta säilyvät kyllä kokemukseni mukaan noin viikon-puolitoista jääkaapissa.
Niin kauan olen yleensä syönyt kuin ovat olleet hyviä (jääkaapissa viikkojakin) mutta viime aikoina on alkanut olla laatu sellaista että jo alle viikossa niihin tulee semmoista valkoista vaahtoa. En ole jaksanut selvittää onko se hometta vai jotain muuta vaan heittänyt menemään. Saattaa olla, että vaihto laadukkaampaan tuotteeseen auttaisi.
Jos ovat napakoita eivätkä löllöjä olen syönyt. Ei kait jalapenoihin mikään böbö iske ovat sen verta tujua kamaa.