Oppiiko vauva " sipsien makuun" , jos sille syöttää maissinaksuja?
Mun mies ei halua lapselle syötettävän maissinaksuja, kun se pelkää, että isompana maissinaksujen syönti muuttuu sipsien ym. syönniksi. Mä en kyllä usko... Plääh!
Kommentit (9)
jos niiden kanssa pääsee yhtään minkään " makuun" niin pitää olla voimakkaasti ylikehittynyt makuaisti.
meinaan vaan ku neiti on kohta 7kk ja haluis pureskella jotain..
ja on hampaat ylhäällä ja alhaalla!!
Nehän sulaa suuhun, joten ei siinä paljoa hampaita tarvita. Kokeile myös vähäsuolaisia riisikakkuja antaa, niistä meidän poika tykkää ja tietysti voi antaa leivästä pikkumurusia suuhun tai palan käteen, niin varmasti tykkää.
Alkusi voi olla vauvasta outoa saada palasia suuhun ja voi kakoa, mutta vieressä kun vahtii ettei mene liian isoja paloja. Kyllä hän sitten ajan kanssa tottuu niihin paloihin ja ne vasta kivoja sitten ovatkin, kun vauva vielä oppii niitä omilla sormilla suuhunsa laittamaan.
Meillä ne ei ole edes kelvanneet viimeisen vuoden aikana enää, lapsi nyt kaksi ja puoli. Eiköhän se sipsien syönnin malli opita ihan omilta vanhemmilta. Jos vanhemmat niitä mussuttaa, niin paha kai siinä on lapsilta kieltää. Niin, että vanhemmat voisivat katsoa peiliin, jos tuollaisia pelkoja on.
ja onhan se saanu jo leivän murusia ja kuivunutta leipää käteen..
sitä kun olin miettiny et jos naksut jää jotenkin kurkkuun/kitalakeen.. mutta eiköhän sitä täydy vaan oppia itekkin ettei neiti enään niin pieni oo.. ;O) täytyy huomenna käydä ostaa!!
t:4 ja neiti joka saa uusia elämyksiä!!!Vierailija:
Nehän sulaa suuhun, joten ei siinä paljoa hampaita tarvita. Kokeile myös vähäsuolaisia riisikakkuja antaa, niistä meidän poika tykkää ja tietysti voi antaa leivästä pikkumurusia suuhun tai palan käteen, niin varmasti tykkää.Alkusi voi olla vauvasta outoa saada palasia suuhun ja voi kakoa, mutta vieressä kun vahtii ettei mene liian isoja paloja. Kyllä hän sitten ajan kanssa tottuu niihin paloihin ja ne vasta kivoja sitten ovatkin, kun vauva vielä oppii niitä omilla sormilla suuhunsa laittamaan.
Maissinaksuissa suolaa ei ole, anna uoletta, ne vaan on juurtonaksujen muotoisia, ei niissä muuten mitään samaa ole!
ja sitten kun antaa niin maltilla! meidän 1v9kk ei ole vielä saanut sipsejä...mutta maissinaksuja kyllä! eihän se lapsi osaa niitä sipsejä vaatia jos ei tiedä niistä mitään?? =O luulisi olevan päivänselvä juttu?
Eli tarkoitan, että niissä maissinaksuissa ei oo mitään epäterveellistä, ja ne ei sen puoleen ole mitenkään huonoa syötävää. Mutta jos niitä antaa naposteluruuaksi, ja opettaa lapsen niiden avulla napostelemaan, niin sitten lapsi oppii kaipaamaan jotain naposteltavaa, ja isompana ehkä napostelee sitten niitä sipsejä. Siksi en itse anna naksuja pitkin päivää, vaan vaikkapa välipalalla " jälkiruuaksi" .
Hyvä syyttää sitten maissinaksuja, jos isona sattuukin tykkäämään sipseistä. Minä tykkään sipseistä ja en ole syönyt maissinaksuja vauvana...