Mitä d-vitamiinitippoja suosittelisit herkkävatsaiselle vauvalle?
Neuvolasta antoivat devitol tippoja, mutta niistä tuli hirveät masuvaivat! :( Päätin sitten lykätä tippojen antoa siihen asti kunnes aletaan kiinteitä syömään.
Nyt vauva 4kk ja ollaan alettu maistelemaan kiinteitä, tarkoitus olisi nyt sitten alottaa nuo vitamiinitipat myöskin, mutta mitkä tipat olisi helliä vatsalle? Maitohappobakteereilla vai ilman?
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="13.01.2014 klo 10:17"]
Neuvolasta antoivat devitol tippoja, mutta niistä tuli hirveät masuvaivat! :( Päätin sitten lykätä tippojen antoa siihen asti kunnes aletaan kiinteitä syömään.
Nyt vauva 4kk ja ollaan alettu maistelemaan kiinteitä, tarkoitus olisi nyt sitten alottaa nuo vitamiinitipat myöskin, mutta mitkä tipat olisi helliä vatsalle? Maitohappobakteereilla vai ilman?
[/quote]
Ei kun siis devisol tippoja antoivat...
jekovitista tuli ainakin esikoiselle vatsavaivoja, vaikkei herkkävatsainen muuten ollutkaan...
ap
gefilius- d-tipat olivat meillä pelastus.
Meillä kanssa esikoiselle tuli vatsavaivoja kaiikista öljypohjaisista, maitohappobakteeria sisältävät mukaanlukien, ainoastaa Jekovit sopi hänelle. Kuopukselle kävivät sitten Devisolin tipat ongelmitta. Ei kai siinä muu auta kuin testata, lapset ovat kaikki niin erilaisia.
Meillä on mennyt 2-viikkoisesta asti rela-tipat, joissa d-vitsku mukana. Ja menee edelleen, poika 1v2kk. Maitohappobakt yhdistelmä ehdottomasti tähän d-vitamiiniin.
Dee-tippa, jossa vitamiini muutenkin on D3-muodossa, joka siis imeytyy ihmisen elimistöön. En edes tajua miksi vauvoille annetaan jotain Devisolia tai Jekoviteja, ne ei imeydy sen lisäksi että aiheuttavat vatsakipua...
No okei viimeisestä vauva-ajasta on jo 7 v, joten en ole kartalla mitä muuta valikoimista löytyy. Mutta Jekovit, ehdoton ei.
Rela drops D-vitamiinilla. Maitohappobakteerit auttavat vatsan tottumista näihin. Meillä eivät aihettaneet ainakaan mitään oireita. Vatsavaivoja lapselle tuli vasta, kun maitoallergia alkoi oireilla.
Kuulostaa minusta kyllä huonolta idealta olla antamatta D-vitamiinitippoja noin kauan. Toivottavasti olet edes itse käyttänyt riittävästi D-vitamiinia, että lapsi on saanut sitä edes maidosta.
Jekovit (D2) sopii joillekin paremmin kuin D3-tipat, mutta imeytyy huonommin. On kuitenkin parempi kuin ei mitään. Jekovitissa on n. 10% alkoholia, ja se maistuu aivan hirveälle, joten kannattaa sekoittaa se maitoon.
Meidän 2kk vanha poika saa Jekovit tippoja koska kaikki öljypohjaiset aiheuttaa kovia vatsavaivoja