Ex-appivanhemmilta joulukortti pelkästään mun nimellä, vaikka
lapset asuvat molemmilla vanhemmillaan yhtä paljon.
Koen kortin loukkaavana tai vähintäänkin ajattelemattomana eleenä minua kohtaan, joten heitin sen suoraan pois kuten viimekin vuonna.
Lasten kanssa kirjotettiin kortit yhdessä ja tuonnekin mummolaan laitettiin meidän kaikkien allekirjoittama kortti, ihan kostoksi.
Pieni asia, mutta ärsyttää!
Kommentit (6)
Ihan samaa kuin kakkonen, eli turhasta olet hernettä nenään vetänyt ja kostoja hautonut. Eivät kaikki ajattele yhtä tylsästi kuin sinä, onneksi näin.
Jos kirjoittaa paljon kortteja, niin ei jaksa kaikkien lasten nimiä kirjoittaa. Ehkä ex-appivanhemmat ajattelevat nimenomaan toivottaa sinulle, lastenlastensa äidille hyvää joulua, koska eivät tapaa sinua jouluna vaan ainoastaan lapsesi.
Voisko olla, että laittoivat myös lapsille erikseen kortit...
Ehkä voisit tulkita, etä haluavat osoittaa, että sinä olet heille merkittävä henkilö ihan itsenäsi, ilman lapsiakin.
Hä, no mitäs loukkaantumisen aihetta tuossa nyt sitten on?
Aika pienestä sä tosiaan vedät pulttia. Eikö ole kuitenkin kiva, että haluavat muistaa sua joulukortilla? Lapsia muistavat sitten varmaan ihan lahjoillakin, niin ehkä kokevat, ettei lapsia tarvinnut laittaa korttiin?