Parhaat leikit tytön 6-v. synttäreille?
Mitkä synttärileikit olisivat hauskoja? Tulee vain onginta mieleen... Mitä muuta voisi tehdä kuusivuotiaan synttäreillä tyttölauman kanssa?
Kommentit (20)
Kakkonen jatkaa.
Aartenetsintä heijastimilla eli heijastimiin laitetaan vinkkejä (esim. seuraava vinkki löytyy paikasta, missä säilytetään autoa tms.) ja kaikille taskarit käteen.
Pimeä piilo, tätä voi leikkiä sisälläkin, sovitaan esim. että lapset saavat olla esim. olkkarissa ja sammutetaan valot. Etsijä sitten etsii pimeässä piiloutujat. Ulkona voi ottaa taskulampun etsijälle ja sopia esim. että takapihalle saa piiloutua, ei muualle.
Kakkonen jatkaa.
Aartenetsintä heijastimilla eli heijastimiin laitetaan vinkkejä (esim. seuraava vinkki löytyy paikasta, missä säilytetään autoa tms.) ja kaikille taskarit käteen.
Pimeä piilo, tätä voi leikkiä sisälläkin, sovitaan esim. että lapset saavat olla esim. olkkarissa ja sammutetaan valot. Etsijä sitten etsii pimeässä piiloutujat. Ulkona voi ottaa taskulampun etsijälle ja sopia esim. että takapihalle saa piiloutua, ei muualle.
Tuolipiiri on ikihitti :) sittenhän voi sitä tehdä hääleikki tyyliin, että aina piiristä "tippuja" (tosin itse olen käyttänyt sitä, että lapsi, joka ei ehdi tuolille "pääsee kannustusjoukoksi") saa jonkun tehtävän tms.
Onginta oli omilla synttäreilläni parasta vuosia sitten! Isä tai äiti alakertaan esim. karkkien tai muiden pikku palkintojen kanssa ja lapset saavat narulla onkia niitä yläkerrasta. Ja jos talo on yksikerroksinen kepin varaan viritetty lakana toimii näköesteenä:)
Kakkonen jatkaa vieläkin :)
Mites olis Vettä kengässä.
Yksi menee toiseen huoneeseen ja loput päättävät kuka on sen arvuuttajan "pari", kutsutaan arvuuttaja huoneeseen ja arvuuttaja käy jonkun edessa niiamassa/kumartamassa, jos arvaa väärin, toinen sanoo VETTÄ KENGÄSSÄ ja arvuuttajan pitää kinkata toiseen huoneeseen (tai esim. ovelle tms.) ja uusi yritys. Jatketaan niin kauan, että arvuuttaja arvaa oikein ja parista tulee uusi arvuuttaja.
Nurkkajussi oli hauskaa ihan vastikään ton ikästen mielestä ku kävin hoitamassa kaverin lapsia. Isolla porukalla tosi jänskää lasten mielestä. Mukana kannattaa olla joku isompisisarus joka osaa pitää homman kasassa.
Voi ei luin otsikon että parhaat MEIKIT tytön 6v. synttäreille ja ajattelin että ai kamala , meikkaako jonkun 6v. lapsi?? :D yleensä hepat ja prinsessat ovat niin kiinnostavia että melkein mikä tahansa niihin liittyvä kelpaa :)
ilmapalloja vois puhkoo neuloilla...se on jännää.
Meillä kaikkein suosituinta on ollut ihan vapaa leikki ilman aikuisen ohjausta
Meillä on ollut aarteenetsintä ja musikaaliset tuolit suosittuja. Kummasti lapset tykkää myös tuosta aasinhännästä.
Ilmapalloja on puhallettu isot kasat, niillä tykkäävät pelailla.
Tuon ikäiset tytöt monesti tykkää näperrellä. Joku pipareiden koristelu, tai valokuvakehysten koristelu (puisia saa halvalla monesta paikasta) tai muu askartelu? Ja tuotokset tietysti saa viedä kotiin.
Hyi! Inhosin lapsena vettä kengässä ja musiikkituolit-tyyppisiä leikkeijä! Ne eivät ole kivoja siksi, että yksi joutuu aina pelistä pois tai saa pakit. Onginta oli tosiaan ihan kohokohta pienenä. Muutenkin ennemminkin jotain leikkejä, joissa kukaan ei "häviä."
Meillä järjestettiin juuri jymymenestyksen saaneet bileet, eli laitettiin lapsille musaa ja saivat tanssia vapaasti. Kaikilla oli tosi hauskaa, myös vanhemmilla, kun ei sen kummempaa ohjelmaa tarvinnut keksiä.
Meillä tokaluokkalaisen pojan synttäreillä oli vuosi sitten itse tehty peli, joka sai ihan mielettömän suosion. Jostain netistä sain siihen vinkin. Eli isolle pahville piirsin itse pelilaudan, jossa edetään siis noppaa heittämällä ympyrästä toiseen. Ympyröitä tein kolmenlaisia. Sinisissä ympyröissä ei tapahdu mitään. Ruskeissa ympyröissä oli aina jokin pieni tehtävä, kuten onnittele päivänsankaria, esitä apinaa, hypi yhdellä jalalla 10 kertaa, kerro vitsi jne. Punaisia ympyröitä oli vähiten ja niissä oli pakko pysähtyä, vaikka nopan silmäluku ei siihen velvottaisikaan. Punaisissa ympyröissä oli sitten jokin isompi leikki tai juttu esim. lahjojen avaaminen, kakun ja herkkujen syönti, onginta yms. Peliä pelataan vain yhdellä nappulalla siten, että jokainen pyörittää vuorollaan noppaa ja liikuttaa sitä yhtä ainoaa nappulaa. Se, joka päätyy ruskeaan ruutuun, tekee siinä määrätyn tehtävän. Punaiseen ruutuun tosiaan pitää aina pysähtyä ja siihen tekemiseen osallistuvat kaikki.
Lapset olivat todella innoissaan ja aina toiminnan (kuten lahjojen avaamisen) jälkeen kaikki palasivat pelin pariin ja jatkoivat pelaamista. Pari suosituinta kaikille tarkoitettua leikkiä olivat paketin avaaminen musiikin mukaan ja tietovisailu. Pakettileikissä hommataan jokin pieni esine (esim. pyyhekumi), tikkari tmv. Esine paketoidaan moneen kertaan (tässä voi hyödyntää esim. aikakauslehtiä tms jämäpaperia). Kannattaa tosiaan laittaa vähintään 20 kerrosta paperia ja teipata hyvin kiinni. Lapset istuvat ringissä ja kierrättävät pakettia, kun musiikki soi. Kun musiikki taukoaa, pakettia saa repiä auki se, jolle paketti on jäänyt käteen musiikin pysähtyessä. Musiikki laitetaan taas soimaan muutaman sekunnin kuluttua ja paketti lähtee kiertoon. Se, joka lopulta saa avattua paketin ja revittyä "lahjan" ulos, saa pitää lahjan itsellään.
Toinen suosittu peli oli tosiaan tietovisailu eli porukka jaettiin kahteen joukkueeseen ja minä kyselin ikätasolle sopivia kysymyksiä (kuitenkin niin, että osa oli "varmoja nakkeja" ja osa hieman haastavampia). Voittajajoukkue sai kynät. Kysymykset voivat olla esim. Kuka soittaa Muumeissa huuliharppua?, Mikä on Suomen pääkaupunki?, Mikä on Aku Ankan tyttöystävän nimi? jne.
Hhhhmmm..
Aarteenetsintä
Heijastinpiilo tms. ulkona (taskulamput + heijastimet kaikille)
Aasinhäntä
Musikaaliset tuolit
Twister peli