Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

koira ripuloi ja peräaukon ympärillä kirkasta verta?!

Vierailija
09.12.2013 |

Mitähän tämä on? voidaanko odottaa aamuun asti ja seurailla, vai mitähän tässä pitäisi tehdä. 1,5v. koira ripuloinut nyt illan aikana useamman ulosteen, kerran puklannut. Äsken päästin takapihalle vapaana käymään ja takaisin tullessa putsasin takapuolen, missä oli ripulia ja tuota kirkasta verta.

Pari päivää sitten oli kaivanut WC:n roskiksesta pari topsypuikkoa, mitkä oli pureskellut ja vain pieni pala jäänyt lattialle. voisiko olla, että ne nyt repii suolta rikki?

Koira on syönyt pitkään kortisonia ja solunsalpaajaa krooniseen tulehdustautiinsa, saanut kokoajan mahansuojalääkkeet a ollut ihan hyvässä kunnossa. Tälläkin hetkellä hyvävoimainen koira, syönyt ja juonut normaalisti.

Mitä tekisitte tällaisessa tilanteessa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä koira ripuloi kerran yöllä veriripulia, kyseessä oli ilmeisesti parvo. Mutta teidän tapauksessa voi olla eri juttukin.

Vierailija
2/2 |
09.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmiten se on vaan, että ripuli on ärsyttänyt peräsuolta/peräaukkoa niin että siihen on tulut haavaumia. Etenkin jos verimäärä on pieni. Tummempi veri tulee syvemmältä. 

En välttämättä olisi kamalan huolissani jos koira muuten on ok. Ripulikoiran kannattaisi kyllä paastota pari päivää, saa suolikin rauhoittua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kaksi