Tunnetteko tai tiedättekö koronan sairastaneita?
Kommentit (49)
Minäkään en tunne ketään, vielä. Veikkaan, ettei tällä menolla tarvitse odotella kauaa, kun tuttuja alkaa sairastumaan.
Tunnen kolme, sairastuivat kaikki maalis/huhtikuussa. Yksi kuoli, toisen yleiskunto romahti, keuhkot edelleen huonossa kunnossa. Kolmas on toipunut työkykyiseksi.
Työni puolesta. En tarkemmin halua muuta kertoa kuin en haluaisi itselleni tai läheisilleni kyseistä sairautta.
Pari hyvää kaveria on käynyt läpi 1-2 viikon koronaoireiden helvetin korkeine kuumeineen ja hengitysoireineen. Samoin kaksi sukulaista, joista äitini veli menehtyi siihen.
Tunnen, maaliskuussa tuttava sairastui. Nyt jo työkykyinen, mutta pitkään kesti tauti. Ei tarvinnut onneksi sairaalahoitoa.
Tunnen, oireeton kuljetti iäkkäämille vanhemmilleen (purki aina ostokset kaappeihin), molemmat menehtyivät, ensin herra, viikon päästä rouva.
Tunnen, työkaveri sairastui keväällä ja oli 3 kk pois pelistä.
Minä.
Kesti yli kuukauden ja välillä oli parempi välillä pahempi.
Siinä kohdassa alkoi hieman huolettaa, kun yskin verta.
Toipumiseen meni puolisen vuotta.
En kuollut, eikä pysyvää vikaa näytä jääneen.
Loppuperheellä oireilu oli huomattavasti lievempää.
Tunnen. Toinen sairaustui maaliskuun lopussa ja on ollut siitä asti huonossa kunnossa. Ei jaksa edes kävellä kuin vähän omalla pihalla. Tätä ennen oli ihan hyväkuntoinen kolmekymppinen.
Toinen sairastui nyt pari viikkoa sitten. Ei ole kuolemassa, mutta vaikea sanoa vielä, kuinka Kauan toipumiseen menee.
Tunnen. Kenelläkään ei ollut flunssaa kummempi. Eivät olisi käyneet testeissä, ellei työpaikoilla olisi ollut koronaa.
Tiedän n. 3 sairastanutta ja yhden siihen kuolleen.
Tunnen. 2 oli sairaalassa keväällä. Toinen toipunut, mutta toisella vielä oireita eikä ole työkykyinen.
Neljä, jokainen toipunut normaalisti.
Tuttu 35v mies pääsi nuhalla, 40v. nainen sai rajun version ja keväästä asti oireillut edelleen.
En usko että noista kaikki on totta.
Kaksi, molemmat nyt elokuussa. Vähän kurkku kipeä ja flunssainen olo, mutta ei edes kuumetta. Pari päivää kesti. Keväältä on jäänyt kaikki nämä lievät koronat toteamatta kun silloin ei testattu lievillä oireilla.
Tunnen. Oli raju. Kuoli keväällä koronaan.