Miten ihmeessä vanhusten laitospaikkoja voidaan nykyisestä enää vähentää?
En ymmärrä miten iäkkäiden, usein muistisairaiden, voidaan olettaa pärjäävän kotona? Kenties jo valmiiksi huonokuntoinen puolisoko hoitaa, omaiset? Kotisairaanhoitokin varmaan jo nykyään pyörii maksimillaan, potilaita on liikaa yhdelle hoitajalle, kauhea kiire seuraavan luo. Tätäkö se on?
Mutta, mitä käytännössä tarkoittaa oppivelvollisuusiän nosto 17- vuoteen?
Kommentit (26)
Tässä pyritään syyllistämään vanhuksen lähisuku ja saada heidät hoitamaan vanhus ilman korvausta. Hoito jätetään puutteelliseksi ja ennenpitkää vanhus joko hankkiutuu itse yksityiseen palvelukotiin tai lähimmäistensä nurkkiin suvun päätöksellä. Kätevää, suomalaisten syyllisyydentuntoon voi vedota loputtomasti ja tulosta tulee aina!
Laitoksen nimi muutetaan "palveluasunnoksi". Laitos on aivan täsmälleen sama kuin ennenkin, mutta siitä maksetaan laitoshoidon sijasta erikseen vuokra, ruoka, kotipalvelu ym.
Kela maksaa asumistuen ja lääkekorvaukset, joita laitoshoidossa oleville maksaa kunta. Eli siinä tulee selvää säästöä, siis kunnalle mutta ei hoidettavalle itselleen.
Minä olen se omainen, joka hoiti omaa vanhustaan itse niin pitkään kuin se inhimillisesti ajatellen oli mahdollista. Huolehdin myös naapurin vanhuksesta mahdollisuuksieni mukaan niin pitkään, että sivulliset järjestivät sen pitkin pihaa konttailleen laitoshoitoon. Pilttiruokinnassa ei sinänsä mitään vikaa ole, moni kotona omillaan asuva vanhus syö varsinkin hedelmäsoseita suurena herkkuna.
[quote author="Vierailija" time="01.12.2013 klo 10:16"]
Laitoksen nimi muutetaan "palveluasunnoksi". Laitos on aivan täsmälleen sama kuin ennenkin, mutta siitä maksetaan laitoshoidon sijasta erikseen vuokra, ruoka, kotipalvelu ym.
[/quote]
Ei ihan näinkään. Meidän latos loppuu, työntekijät siirtyy toisiin paikkoihin. Lupasivat kunnanisät meille kuitenkin että asukkaat saavat luonnollisen poistuman. Ketään ei siirretä mihinkään. Mutta tosiaan naapuriosastolla odottaa vaikka kuinka moni pitkäaikais paikkaa, ja mikä on määrä kotona. Tilalle tulee yksi 14 asukkaan yksikkö.
Olisihan se hienoa voida hoitaa ne omaiset kotona mahdollisimman pitkään..mutta meilläpäin on jo vuosia muutettu töiden perässä. Pois sieltä vanhempien luota.
Aloituksen viimeinen lause on ohitettu ja keskitytty vain otsikkoon, mutta hyvä tarkoitus oppivelvollisuuden nostamisessa 17 vuoteen lienee se, että kukaan ei jäisi tyhjän päälle kun ei halua/voi/viitsi/pysty jatkamaan opintojaan heti peruskoulun jälkeen.
Minun mielestäni vaihtoehtona pitäisi olla myös työhöntutustuminen. Harva 16-vuotias tietää, mitä aikoo työkseen tehdä.
Laitos muuttuu kotihoidoksi varsin kätevästi: vaihdetaan laitoksen nimi ja laskutusperusteet ja simsalabim - vanhukset ovatkin siirtyneet pois laitoshoidosta.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2013 klo 23:42"]
Tässä pyritään syyllistämään vanhuksen lähisuku ja saada heidät hoitamaan vanhus ilman korvausta. Hoito jätetään puutteelliseksi ja ennenpitkää vanhus joko hankkiutuu itse yksityiseen palvelukotiin tai lähimmäistensä nurkkiin suvun päätöksellä. Kätevää, suomalaisten syyllisyydentuntoon voi vedota loputtomasti ja tulosta tulee aina!
[/quote]
Miksi on väärin, jos vanhus haluaa itselleen hyvää hoitoa. Äitini myi asuntonsa ja muutti yksityiseen palvelukotiin. On onnellinen ja ostaa ne palvelut, mitä tarvitsee.
Toki perintöjä meille lapsille jää näin vähemmän, kun äiti panee itse tienatut rahansa omaan hoitoon. Mutta näin sen pitääkin olla. Me lapset kyllä tienaamme itse oman omaisuuden.
Hiukan vastuuta jokaiselle itselle lisää omasta hoidosta.
[quote author="Vierailija" time="01.12.2013 klo 10:52"]
[quote author="Vierailija" time="30.11.2013 klo 23:42"]
Hiukan vastuuta jokaiselle itselle lisää omasta hoidosta.
[/quote]
Mutta edelleen tämä koskee jo heitä jotka ovat tällaisen asumisen piirissä, tai ovat jonottaneet ehkä jo useita vuosia hoitolaitoksiin. Mistä he nyt sitten säästää?? Kyllähän me osataan jo varautua ja meidänkin vanhemmat. Mutta tämä muutos on jo käynnissä.
Kun rahaa ei ole, niin ei ole. Suomi on porskuttanut velkarahalla tähän pisteeseen. Nyt on elätettävänä myös kreikkalaiset vanhukset omien lisäksi, joten ulospääsyä ei ole.
Muuten tässä kun puhutaan Tanskan mallista ja ihannoidaan sitä, niin vertailussa tanskalaiset vanhukset eivät ole onnellisimpia vaan suomalaisiakin onnettomampia, sijalla 17 (Suomi sijalla 15). Ruotsissa ovat maailman hyvinvoivimmat vanhukset.
http://yle.fi/uutiset/suomi_jaljessa_vanhusten_hyvinvoinnissa__ruotsi_vertailun_ykkonen/6857665
Itse ole todistanut opiskeluaikoina Helsingin kotihoidon tilaa. Potilaita on aivan liikaa, klo 18-21.30 hoitaja joutuu käymään jopa 20 (!!!!!) potilaan kotona antamassa lääkkeitä ym., heistä puolilla on pesut ja vaipan vaihdot. Kotihoito on täysin ylikuormitettu ja ongelmana on aiemminkin ollut se, että ihmisiä, jotka eivät missään nimessä ole kotikuntoisia, pidetää kotona koska laitospaikkaa ei ole.
Turha syyttää hoitajia, aikaa ei jatkossa tule olemaan ollenkaan ja vanhukset jäävät heitteille aiempaakin enemmän. Kun yhä huonokuntoisempia asutetaan koteihin ja resursseja ei kuitenkaan lisätä tarpeeksi, menee hoitajien aika heihin ja aikaa on yhä vähemmän ja vähemmän muille sitä kuitenkin tarvitseville. Eikä aikaa todella huonokuntoisillekaan ole tarpeeksi.
Se onnistuu sillä että suljetaan hoitolaitokset. Kun ei ole paikkoja mummot ja papat ovat kotona.
Toivottavasti vähennys tarkoittaa nimenomaan puhdasta laitoshoitoa, ja palveluasumiseen satsataan.
No, lehdessä oli, että " vanhusten laitoshoito paikkoja vähennetään ja vanhukset siirtyvät kotihoitoon".
tarkoittaa sitä että entistä huonokuntoisempia hoidetaan kotiin. Aika hirveää myös hoitajille, joutuu jättämään hoidettavat "oman onnensa nojaan"...
kotihoito ei sovi kaikille vanhuksille. Mielestäni jokaisell avanhuksella on oikeus itse päättää, ja saada tarvitsemansa hoito. Äitin pääsi vanhainkotiin (oma huone, omat huonekalut) kun aivoverenkierronhäiriöiden vuoksi ei pärjännyt yksin. Äitini kunto koheni suuresti vanhainkodissa. Ei enää pelkoa ja huolta, seuraa halutessa, lääkket tuli otettua ajallaan, samoin ruoka. Äitinipiristyi ja kiinnostui uudestaan maailmasta, oli todella tyytyväinen. vanhainkotipaikka oli lottovoitto . Yritimme äitiämme aiemmin palvelutaloon, mutta sinne hän oli liian "hyväkuntoinen", samoin koti oli liian hyvä (eli sopi liikuntarajoiteiselle). Tämä päätös tehtiin ilman tapaamista yms.
Esim. Helsinki on jo "vähentänyt" laitospaikkoja radikaalisti. Vanhustenkeskukset (vrt. vanhainkodit) muutettiin monipuolisiksi palvelukeskuksiksi, mikä tarkoittaa sitä, että vanhainkoti muutettiin palveluasumiseksi ja lisättiin päivätoiminta. Vanhukselle se tarkoittaa sitä, että hoito maksaa saman kuin vanhainkotihoito plus lääkkeet, hoitotarvikkeet, inkontinenssisuojat jne. Hoito on samaa, hoitajia on entinen määrä jne, mutta asukkaalle lysti maksaa enemmän. Tai fattahan ne lääkkeet usealle vanhukselle maksaa toimeentulotukena.
Oikeisto ei ole kyllä miettinyt tätä loppuun asti. Vanhusten työntäminen jäälautoilla merelle ei onnistu kun suuryritysten mielistelyn ansiosta jäätä meressä ei enää kauaa nähdä.
Just sitä se tarkoittaa että laitospaikat vähenee ja kotihoito lisääntyy. Meidän, iso, laitos on jo pienentymässä. meillä on ollut 4 moduulia ja paikkoja 52, nyt 40 ja tulevaisuudessa koko paikka loppuu. Kuitenkaan palveluasumise paikkoja on tulossa vain yksi 14 asukkaan yksikkö. Meidän naapuriosasto pullistelee jo nyt niistä jotka ei pärjää kotona ja odottavat sitä palveluasuntoa tai sitä loppuiän vuodepaikkaa. Tällä samalla osastolla pitäisi sitten vielä hoitaa ne akuutit potilaat. Ja miehitys tosiaan on sama kuin aina ennenkin.
Ajatuksena hyvä, mutta kaikki vanhukset ei vain voi asua kotona koko elämää. Kotohoito käy jo nyt äärirajoilla ja monilla ei ole omaisia edes samalla paikkakunnalla auttamassa. Minustakaan tätä ei ole ihan loppuun asti ajateltu.
Kotihoito toimii aivan äärirajoilla jo tosi monessa kunnassa. Lähihoitajan koulutus ei anna edes valmiuksia siihen valtavaan vastuuseen, mitä työ edellyttää. Iltaisin voi yhdellä hoitajalla olla 20 paikkaa ja kun monessa paikassa ei voi olla yhtä aikaa, täytyy ensimmäiset vanhukset peitellä sänkyyn jo viiden jälkeen. Unilääkkeet annetaan silloin kun paikalla ollaan, riippumatta kellon ajasta. Samoin iltapala voidaan joutua antamaan jo niin aikaisin. Ei se ole hoitajien vika, jos hommaa kiristetään koko ajan ja se muuttuu täysin mahdottomaksi hoitaa ainakaan laadukkaasti
Mistä saadaan työvoimaa kotihoitoon, jos se jo nyt kuuluu erittäin epäsuosittujen työpaikkojen listalle??? T: Lasten pariin siirtynyt lh, ja onnellinen sellainen
Meillä on tällä hetkellä sellainen lastentarha päättämässä asioista, että he eivät ymmärrä, mitä esim. tapahtuu, kun vanhusten laitoshoitopaikkoja vähennetään. Useimmilla heillä on vielä niin nuoret vanhemmat, etteivät he tarvitse minkäänlaista hoitoa vuosikausiin.
Kauhulla ajattelen omaa tilannettani. Nyt olen vielä hyväkuntoinen ja suhteellisen terve, mutta kun mennään parikymmentäkin vuotta eteenpäin, niin tilanne on varmasti toinen. Siellä minä sitten makaan kotona liikuntakyvyttömänä märissä vaipoissa ja odottelen, että ehkä kotipalvelus suvaitsisi saapua vaihtamaan vaipan (jos kunnalla on rahaa puhtaaseen) ja antamaan jotain syötävää. Jospa silloin ollaan taas siirrytty Piltti-soseihin. Niitä kokeiltiin mm. Lappeenrannassa muutama vuosi sitten. No, yläpäästä työnnetään Pilttiä ja toisesta päästä tulee suunnilleen samannäköistä sosetta. Oliskohan mahdollista päästä pesulle, suihkuun tai peräti saunaan silloin tällöin. Makuuhaavatkin kirvelevät taas oikein kunnolla. Kukaan ei tule seurustelemaan. Sukulaiset ja ystävät ovat jo kaikki poissa. Onpa loistavat tulevaisuudennäkymät, ei voi muuta sanoa.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2013 klo 20:54"]
Eikö ne vanhainkodit olleet helvetin esikartanoita ja lähärit vain levitti persettä. Aivan oikein jokaiselle valittavalle omaiselle, että joutuu hoitamaan omaisensa itse
[/quote]
Ei kai tässä omaisista ole kyse, vaan sairaista vanhuksista, jotka eivät pärjää yksin. Ja jotka ovat koko elämänsä maksaneet veroja. Suomi on todellakin pahoinvointivaltio ja tämä on alhaisinta, mitä on ikinä hallituksen taholta päätetty.