Äiti! Kuinka lohdutat lastasi?
Mä aina iltasadun jälkeen sanoin lapsille: "Hyvää yötä, näe kauniita unia. "
Kerran sitten kuopus kysyi oven raosta, että entä jos näkee pahoja unia, eikä kauniita? Mä vastasin, että laita aurinkolasit silmille, niin näyttää kauniimmalta. Naurettiin ja good night.
Kommentit (4)
Lohduttaminen? Siis auttaa vaikeasta tilanteesta eteenpäin. Mä lohdutin huumorilla, koska unet eivät ole totta, vaan mielikuvituksen tuotetta. So?
ymmärsin otsikosta että kyse olisi lapsen lohduttamisesta silloin jos jotain olisi sattunut. Tällaiseen mitä jos -esitelmään ei ole mitään antaa. Öitä!
Eihän tuo ole lohduttamista.. No minä lohdutan itkevää ottamalla syliin ja puhelemalla hellästi. Pussaan ja halaan ja kysyn hetken päästä, tuntuuko jo paremmalta. Yleensä aina tuntuu ja leikit jatkuu. Painajaisesta herännyttä sai kyllä lohdutella ja virvoitella aika kauankin, oli niin syvässä unessa, ettei tajunnut olevansa hereillä.
On näemmä lohduttamista ja lohduttamista...