Työeläkkeeni on 1300
Kommentit (52)
Mullakin ja netto n 1000e.
Pärjään jotenkuten.
Toki 400e näyttäisi olevan kun olen nyt pitkäaikaistyötön lähes 50v. Sosiaalitäti lohdutti, että siihen tulee se joku kelan "kunnalliseläke" päälle, jotta minimi on kyllä yli 1000e. Ihan sama.
Näyttää olevan elinaikakertoimella leikattuna 1580€, mutta onneksi on vielä 16 vuotta aikaa kerryttää sitä.
Työmyyrä kirjoitti:
Näyttää olevan elinaikakertoimella leikattuna 1580€, mutta onneksi on vielä 16 vuotta aikaa kerryttää sitä.
Minullakin olisi aikaa kerryttää vielä kymmenen vuotta, mutta kun en pääse töihin! 900 euron pintaan taitaa jäädä. Siis brutto.
Vierailija kirjoitti:
Työmyyrä kirjoitti:
Näyttää olevan elinaikakertoimella leikattuna 1580€, mutta onneksi on vielä 16 vuotta aikaa kerryttää sitä.
Minullakin olisi aikaa kerryttää vielä kymmenen vuotta, mutta kun en pääse töihin! 900 euron pintaan taitaa jäädä. Siis brutto.
Eikö sitä silloin yhteensoviteta kansaneläkkeen kanssa ja lisäksi voi saada asumis- ja toimeentulotukea?
Minun eläke tulee olemaan suurempi kuin palkka.
Tosin johtuu siitä, että palkka on surkea.
Toimeentulotukea on vaikea saada jos on omaisuutta. Eikä toimeentulotukea makseta jos avoparilla on tuloja. Jos kumppani vihitty kumppani tai avokumppani joutuu sairaalaan, avopuolison tulojen mukaan määräytyy sairaalan hoitopäivämaksu. On vääryys että vanhus joutuu maksamaan käytännössä kumpaaninsa sairastelun.
Mulla kans 1300
Aattelin muuttaa kaverin huvilaan ja maksaa vuokran työllä ja ylläpidolla.
Sit ku tulee vuokravieraita, niin poistun siks aikaa.
Ilman vuokraa tää 1300 riittää heittämällä.
Kirjat poste restanteen.
55v lapin mies
Tuo 1300e on aika lähellä keskimääräistä työeläkettä Suomessa.
Moni pienipalkkainen sairaanhoitaja on turvannut vanhuutensa säästämällä yhden sijoitusasunnon itselleen turvaksi. Mutta sen sijotusasunnon pieni tuotto menee suoraan kumppanin tai puolison sairaalamaksuihin, jotka ovat n, 39, e / päivä, siihen päälle lääkkeet kotona ja muut pkl - ym sairas maksut. Kela saa verotiedot suoraan veroviranomaisilta. Siinä ei huomioida sitä että sairas joutuu ostamaan palveluja lapsiltaan tai naapureiltaan. Vaikka saisit hyvän eläkkeen ei se sairastaessa riitä asumaan edes omassa kodissa.
Itseä ei pieni eläke oikeastaan edes huolestuta, en ole koskaan ollut kova kuluttamaan. Tykkään käydä kirppareilla eikä ruokailutottumuksetkaan ole kalliit. Olen ”vasta” 40 eli eläkeikään on vielä hyvin aikaa, mutta enpä usko että perusluonteeni tästä miksikään muuttuu. Viihdyn kotona ja olen sielultani eläkeläinen jo nyt.
Mulla eläke 1289 plus asumistuki ja muita tukia. Yhteensä noin 1350 käteen vuokran jälkeen. Ihan hyvin :D
1301 brutto + asumistuki 239e
Kyllä sillä pärjää kun nuukasti elää.
Hankkikaa osinkoosakkeita lisäksi niin saatte kinkkua ja juustoa leivän päälle joskus
Tokkopa omani tulee olemaan tuonkaan vertaa. Onneksi miehen eläke tulee olemaan huomattavasti parempi. Yhdessä pärjätään kun vaatimattomasti elellään.
Mulla 900 e