Palkka laskettu väärin, matemaatikon apua kaipaan
Heippa,
Jos joku matikkanero voisi laskea minulle, arvostaisin paljon!
Töissä minulle luvattiin 35% bonus myynnistä. Ovat kuitenkin maksaneet vain 25% prosentilla palkkioni (eli 5200€). 10% kuitenkin puuttuu summasta, kun väärää prosenttia käytetty.
Kysymys kuuluu: Mistä tiedän paljonko rahaa puuttuu, lasketaanko se alkuperäisestä summasta josta provisio on laskettu vaiko vain lisäämällä 10% korotus tähän palkkioon (eli 1,1x 5200€)? Tosi epäreilua tässä firmassa missä tein töitä, ei suostuta avoimesti kertomaan asioista. Joudun tekemään itsenäisesti valituksen tästä.
Kommentit (17)
Nyt tarttis sen sopimuksen kohdan, jossa tuo lukee tähän kirjoitettuna, että vois ottaa jotain kantaa.
Eli mitä oot allekirjoittanut sanatarkasti?
Ap tässä: Olen allekirjoittanut vain sähköpostisopimuksen pomolta, että X.X päivämäärä alkaen minun bonustaso nousi 25%:stä 35 prosenttiin myynnin voitosta. Myynnin voitosta vähennettiin myös tietyt kulut. Mutta palkkio 25%:lla on tuo 5200€ ja siitä puuttuu 10% eli olen nyt hämmentynyt mikä palkkio minulle kuuluu ja miksi tästä asiasta ei olla rehellisiä minulle. Kyse on maltalaisesta yrityksestä.
Kyllä myyntivoitosta nimenomaan. (ap)
25% * x = 5200
x = 20800
35% * 20800 = 7280.
Siis palkkiosi on 5200? Vai koko palkkasi bonuksineen on 5200? Paljonko on peruspalkkasi, jonka päälle tulee tuo prosenttimääräinen bonus?
5200 / 0.25 = 20 800
20 800 * 0,35 = 7280
Peruspalkka oli vain 1500€. Tämä bonus on ekstraa ja se piti olla 35%:lla mutta ovat maksaneet vain 25%:lla. Eli ylemmän viestin mukaan bonuksesta puuttuu 2080€ - kiitos. Arvostan suuresti!
Et oikein tiedä miten palkkiosi lasketaan mutta tiedät silti että se on laskettu väärin?
Vierailija kirjoitti:
25% * x = 5200
x = 20800
35% * 20800 = 7280.
Tämä pätee vain, jos tosiaan palkkion osuus on se 5200.
Jos taas koko palkkasumma (peruspalkka + bonus) on 5200, pitää ensin vähentää kokonaispalkasta (5200) tuo peruspalkka ja laskea bonus sen mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Et oikein tiedä miten palkkiosi lasketaan mutta tiedät silti että se on laskettu väärin?
Kun kirjauduin intraan, siellä näkyy prosentti 25% palkkion perässä. Tästä jäivät kiinni.
Vierailija kirjoitti:
Peruspalkka oli vain 1500€. Tämä bonus on ekstraa ja se piti olla 35%:lla mutta ovat maksaneet vain 25%:lla. Eli ylemmän viestin mukaan bonuksesta puuttuu 2080€ - kiitos. Arvostan suuresti!
Joo, peruspalkka on 1500. Onko sinulle maksettu nyt tilille 5200 (josta 1500 on peruspalkkaa ja loput bonusta) vai 5200 + 1500 = 6700 (josta 5200 on bonusta ja 1500 peruspalkkaa)?
Ei tohon tarvita mitään matemaatikkoa tai matikkaneroa, ihan peruskoululainen riittää.
Jos matematiikan ja kirjallisen esittämisen taidot ovat tuota luokkaa en maksaisi kuin tuon peruspalkan.
Ellei sitten suullinen osaaminen ole huippuluokkaa.... vink vink
Onko nämä jotain hölmöläisten matikkaharjoituksia, vai aidosti avunpyyntöjä? Tuossa sulle jo aikaisempi kirjoittaja laski X:n auki ja sen kautta 35%. Mutta jos aidosti apua haluaa, niin tuo nyt hyvä ihminen kaikki luvut pöytään samantien. Vaikuttaa pahasti provolta tällä tavalla.
up