Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nainen lukossa neitsyyden kanssa, miten eteenpäin?

Vierailija
28.10.2013 |

Olen tapaillut 24-vuotiasta lääkäriksi opiskelevaa naista. Hän on neitsyt. Taustalla on syömishäiriö, kaiketi vakavakin, koska nainen on puhunut osastolla olosta.

 

Minun mielestäni meillä on ollut tosi kivaa, rentoa ja mukavaa. Aika on kulunut. Nainen on ulospäin suuntautunut, puhelias ja leikkisä.

 

Seksi ei kuitenkaan kelpaa. Kun edes puhun siitä, alkavat eropuheet pienellä viiveellä. Kuitenkin nainen vaikuttaa halukkaalta, esimerkiksi suudellessa tulee olo, että hän kiihottuu.

 

Mitä tästä pitäisi ajatella? Minä ajattelen niin, että suorituskeskeinen luonne, vääristynyt kehonkuva ja syömishäiriö nostavat seksin kynnyksen niin korkeaksi, että erokin tuntuu mukavammalta vaihtoehdolta kuin seksin yrittäminen? Luuletteko, että olen oikeassa?

 

En ole painostanut. Olemme nukkuneet vierekkäin vaatteet päällä. Olen sanonut, että mikään kiire ei ole, eikä olekaan. Jotenkin vain nyt tuntuu, että koko suhde kaatuu tähän seksiongelmaan. Mitäköhän tässä pitäisi tehdä?

Kommentit (76)

Vierailija
1/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä tavalla olet tähän mennessä puhunut seksistä? Kuinka paljon olette esim. kosketelleet toisianne ja tuleeko siinä jokin raja vastaan?

Vierailija
2/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhutko täysin totta sanoessasi, että mitään kiirettä ei ole? Jos puhut, niin sitten voinet seurustella hänen kanssaan vaikka viisi suotta ilman seksiä. Vai onko niin, että sanot noin vain muodon vuoksi, ikäänkuin osoittaaksesi, ettet ole pelkän seksin perään? Mieti tämä kunnolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seksuaaliterapeutti voisi osata auttaa.

Vierailija
4/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömishäiriöisillä on kehon kuva vääristynyt. Ehkä nainen pelkää, ettei alastomana ole kaunis?

En osaa auttaa, mutta muista ainakin kehua kovasti, jos se siitä pikkuhiljaa alkaisi uskoa olevansa viehättävä.

Vierailija
6/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan oikeasti välität tytöstä jos olet valmis odottamaan ja jos tyttö tajuaisi sen tajuaisi samalla että välität,, voi olla että jos ei luonnollinen asia suju ja vaan odotat ja odotat voit joutua aina miettimään milloin seksiä tulee, voi olla että kerran vuodessa jos hän ei opi asiaa itse haluamaan,, jos suhteenne on hyvä voitte puhua myös seksistä ennenkuin siitä tulee peikko välillenne. ajattele pitkällä tähtäimellä kannattaako hukata aikaa asiaan joka ei välttämättä muuksi muutu odottamalla, oletko valmis tukemaan häntä ja auttamaan terapiaan hakeutumisessa? nuorten ihmisten pitäisi nauttiä elämästä eikä tehdä siitä niin vaikeaa että vanhana joutuu katumaan,.. Kuten on sanottu, ihminen ei vanhana kadu asioita mitä on tehnyt vaan niitä jotka on jääneet tekemättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan minulta. Kauan olette olleet yhdessä? Tietenkin vie aikaa että oppii luottamaan toiseen ja tuntee olonsa turvalliseksi toisen kanssa. Mutta jos ei pidemmän ajan jälkeen vieläkään ole valmis, niin sitten voi olla ettei koskaan tule olemaan, ainakan kyseisen henkilön kanssa.

Vierailija
8/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea suhde omaan kehoon ja seksuaalisuuteen, pelko kivusta tai seksin epäonnistumisesta, vaikeuksia luottaa jne... syitä on monia. Anna aikaa ja kannusta hakemaan ulkopuolista apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.10.2013 klo 17:12"]Puhutko täysin totta sanoessasi, että mitään kiirettä ei ole?[/quote]

 

Sikäli totta, että olen valmis odottamaan. Olen jo odottanut kahdeksan kuukautta. Tässä vain rupeaa tuntumaan siltä, ettei ongelma odottamalla ratkea. Sille pitäisi tehdä jotain. Voin tietenkin odottaa vielä seuraavat kahdeksan kuukautta, mutta loputtomiin en odota. Minusta parisuhteeseen kuuluu seksi.

Vierailija
10/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä luulette? Luulen, että tässä on taas joku porvoolainen, ei kyllä ole aloitus miehen kirjoittama. 

Lisäksi tuolla on seksipalsta erikseen jonne tämänkin aloituksen olisi voinut laittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asialle "pitää tehdä" jotain vain, jos nainen itse haluaa. Siitä voitte toisaalta keskustella, tai jos ette voi, niin sekin on itsessään vastaus.

-3-

Vierailija
12/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.10.2013 klo 17:39"]Mitä luulette? Luulen, että tässä on taas joku porvoolainen, ei kyllä ole aloitus miehen kirjoittama.[/quote]

 

Ei liity aiheeseen, mutta mistä tiedätte? Oma humanistimieheni voisi olla aivan hyvin tuon kirjoituksen takana. Miten erotatte miesten ja naisten tekstit toisistaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua raivostuttaa ainaiset "provo" huutelut. Ihan sama onko provo vai ei, ongelmaa voi silti pohtia, jos siihen jollakin on ratkaisu.

Mitä iloa on provoilla, en tiedä, mutta mitä iloa on aina veikata provoksi, jos ei osaa vastata, maailmassa kuitenkin tapahtuu kaikenlaisia asioita.

On kuin pikkukakarat kilpaa huutelisi ja kuka ensin kerkee sanoa "provo"...

Vierailija
14/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kosi. sano että haluat mennä naimisiin. luulisi sormuksella irtoavan.

 

Mutta oikeasti. naistahan on voitu käyttää vaikka hyväksi lapsena, kosketella tms. ei pysty siksi nyt. tai sitten se on tuo vääristynyt kehonkuva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.10.2013 klo 17:49"]Kosi. sano että haluat mennä naimisiin. luulisi sormuksella irtoavan.[/quote]

 

En varmasti kosi kahdeksan kuukauden tapailun jälkeen. Tahdon tutustua ensin useamman vuoden.

 

Tämä ei ole myöskään mikään "irtoamiskysymys". Osaan käyttää kättäni. Tahtoisin vain sillä tavalla lähelle, en tarpeita tyydyttääkseni vaan sillä tavalla, miten seksissä lähellä ollaan, kun toisista tykätään.

Vierailija
16/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mitä täällä kyselet? Puhu sen tyttöystäväsi kanssa. Luuletko tosiaan, että me täällä netissä pystytään neuvomaan mutta itse asianomainen ei pysty? Tulee nyt vähän se fiilis, että yrität manipuloida tyttöystäväsi seksiin ja haet täältä vinkkejä siitä miten se parhaiten onnistuisi. Jos pelaisit avoimilla korteilla, niin sinulla ei olisi mitään ongelmaa puhua tästä hänen kanssaan. Et halua puhua koska haluat esittää hyvää ja kärsivällistä poikaystävää mitä et kuitenkaan todellisuudessa ole. En minäkään haluaisi harrastaa seksiä tuollaisen kanssa.

Vierailija
17/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.10.2013 klo 18:19"]No mitä täällä kyselet? Puhu sen tyttöystäväsi kanssa.[/quote]

 

Ei se puhu, menee lukkoon vaan.

Vierailija
18/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh. Ei kai tuossa ole muuta vaihtoehtoa kuin että sanot hänelle sen, mitä täällä palstallakin, että mielestäsi parisuhteeseen kuuluu seksi ja olet valmis odottamaan jonkin aikaa mutta et ikuisesti. Sitten nainen joko jättää sinut tai alkaa miettiä, mistä kohtaa ongelmavyyhteä saisi alettua purkaa.

Vierailija
19/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tapahtuu jos yrität hyväillä häntä vaikka rinnoista? Työntääkö hän kätesi pois?

Vierailija
20/76 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hän ei puhu, niin asia on aika selvä. Ei sinun kuulu suostutella ketään naista seksiin. Etsi joku toinen. Anteeksi vaan, mutta tulee hieman tunne, että sinulla on joku tarve olla neitsytnaisen ensimmäinen seksikumppani. Jätä hänet rauhaan. 

-3-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yhdeksän