Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pikkulapsiperheet, miten teette viikonlopuista mukavia/rentouttavia?

Vierailija
24.10.2013 |

Meillä tuntuu, että jotenkin todella stressaavia - mies väsynyt työviikon jälkeen ja tahtoisi levätä/olla rauhassa. Minä kaipaisin jakajaa ja huolehtijaa lapsista ja tästä perhe-elämästä, sekä sopivasti menoa ja tekemistä kun arkena niin paljon kotona vaan. Tuntuu, että viikonloput on ikävämpiä kun arkipäivät, hermot kiristyvät kaikilla. Mun vaikea suorittaa rutiinihommia lasten kanssa kun isä kotona muttei erityisen aktiivinen tilanteissa, mikä tekee lapsistakin hankalampia. Sitten päikkärit venyvät, syövät huonommin, mies ei ymmärrä tai välitä aikataulujen tärkeyttä lasten kanssa - aarrg viikonloput.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten viikonloput vois olla sulle rentouttavia, jos mies vain makoilee jaloissa eikä viitsi osallistua lastensa hoitoon?

 

Hermohan tossa menee lehmälläkin.

Vierailija
2/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tehdä? Puhuttu on, paljon..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitenkään. Valitettavasti.

Vierailija
4/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä jos tekisit jotain kivaa vain yhden lapsen kanssa? Toisen kanssa mieskin varmasti pärjää ja voivat tehdä tahoillaan jotain kivaa. Yleensähän lapsille ei tarvitse olla erityistä, jos saa toisen vanhemman jakamattoman huomio. Meillä on ollut vähän samanlaista ja lapset roikkuivat koko ajan mun helmoissa. Mies lähtee esim. rautakauppaan tai pienille asioille toisen lapsen kanssa. Välillä ilmoitan, että nyt lähdetään kaikki kävelylle ja menen itsekin mukaan (annan ymmärtää, että vaihtoehtoisesti mies saa mennä yksin). Alat vaan systemaattisesti järjestää aikaa myös itsellesi. Voisko muuten päikkärit jättää viikonloppuna pois, niin tulisi rauha maahan vähän aikaisemmin..?

Vierailija
5/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lakkaa stressaamasta, anna mukuloiden venyä pyjamassa telkkarin edessä kun olet syöttänyt heidät. Älä suorita. relaa.

Vierailija
6/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä auttaa, jos molempina päivinä toinen vanhempi vie lapset 2 tunniksi ulos ja toinen tekee saman iltapäivällä. Loppuajan voi täyttää sopivalla annoksella lastenohjelmia, yhteistä ruuanlaittoa ja leikkejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai vanhemmat tarvitsevat myös lepoa - molemmat. Myös sinä. Pystyisitköhän lähtemään vaikka päiväksi tai yön yli omalle pienelle hemmottelulomalle? Mies vastaisi sen aikaa lapsista. Se olisi ihan kohtuullista. Ethän sä muuten pääse lepäämään ja irrottautumaan arjesta ollenkaan!

 

Mustakin on jotenkin ihan erityisen stressaavaa jos mies vaan "on" eikä osallistu. Olisi tietyllä tapaa helpompaa olla lasten kanssa keskenään. Mitä jos laittaisit miehen ja lapset viikonloppuna ulkoilemaan jotta saat vaikka siivota rauhassa? Ei mies voi joka ikinen viikonloppu kokonaan kieltäytyä lastenhoidosta. Perhe-elämä nyt vaan on semmoista että lastenkin kanssa on vietettävä aikaa.

Vierailija
8/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mikä ehdotus äidin omaksi ajaksi on siivoaminen???

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vast. 8, miten oma miehesi toimii viikonloppuina? Kuka huolehtii lasten kanssa heräämiset, hampaitten pesut, syönnit? Entä virikkeet kuten ulkoilemiset? Onko miehesi miten aktiivinen?

Vierailija
10/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kasi mutta meillä jaettiin vastuut. Itse alen aamuvirkku joten nousin jo ennen lapsia ja söin rauhassa aamiaisen ja luin hesarin. Sitten lapsille aamupalat ja muut. Sitten he katsoivat lastenohjelmia, pienemmät tietysti vähemmän aikaa mutta siinä ajassa tein ehdin siivota keittiön ja olla lasten kanssa sohvalla. Sitten miehellä oli vaihtoehtona joko siivous tai lasten kanssa ulos meno, tai siivosimme yhdessä ja menimme yhdessä ulos ja kauppaan. Mies teki yleensä ruoan viikonloppuisin, lounaaksi syötiin kevyemmin eli yksi ruoka viikonloppuisin.  Mutta meillä lapset eivät roikkuneet puntissa, heillä oli mielekästä tekemistä keskenään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me mennään la aamupäivällä ulkoilemaan, kotiin lounaalle tai joskus syödään jossain muualla. La iltapäivällä yhden lapsen harrastus. Illalla kotonaoloa, karkkipäivä ja äidille pari lasia viiniä. Su ap köllötellään, ei kiire minnekään, syödään pekoniaamiainen ja ip sitten on joku aktiviteetti. Aktiviteetteja ja kotonaoloa sopivassa tasapainossa.

Vierailija
12/12 |
24.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos haluan omaa aikaa niin mies menee pariksi tuntia lasten kanssa ulos heti la-aamuna. oon sitte joko kotona tai käyn kirpparilla/kaupoilla tms.

vaihtiehtoisesti lähdetään yhdessä kirjastoon(siellä on satutunti lauantaisin), uimahalliin, ulos tai siivotaan. Aika usein on kyläilyjä joko meille tulee vieraita tai sitten käydään kylässä. Jos mies haluaa omaa aikaa niin ei sitten lähde meidän kanssa kyläilemään. 

 

Sunnuntaisin pääosin hoidetaan viikon ruoka-ostokset, muutoin tehdään noita mitä lauantainakin tai laiskotellaan, maataan sohvalla ja lapset kattoo jonku elokuvan poppareiden kanssa. 

 

Usein käytän myös päiväuniaikaa omia juttujani varten jos haluan käydä itsekseen jossain. Nukkuvien lasten vahtiminen onnistunee sunki ukoltasi?

 

 

Ihmetyttää mitä se sun miehesi tekee sitten, pelaa/kattoo tv:tä koko viikonlopun? Vai vaan makaa ja katsoo kun sinä touhuat? 

Kai ne lapset kiukkuaa kun niillä on viikon jälkeen varmasti isäänsä ikävä ja sitten jos ei huomiota isältä saa hyvällä niin koittavat pahalla. 

 

jos miestä et muuten saa osallistumaan lastenhoitoon niin laitat ne väkisin pihalle tai sitten vaan lähdet itse ulos ja jätät muut tekemään mitä tekevät.

Mutta se ulkoilu saattas piristää sitä sun miestäkin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kolme