Suomi ei ole demokratia
Vaalit ovat huijausmekanismi, jonka avulla vaalikarjalle luodaan illuusio siitä, että he voisivat muka jotenkin yhteiseen päätöksentekoon vaikuttaa. Tämän illuusion avulla karja saadaan pidettyä aisoissa ja kiltteinä maksajina mm. italialaisille jatkossakin.
Suomessa on edustuksellinen "demokratia", jonka irvikuva on vallassa oleva vihervasemmistohallitus vaikka eduskunnassa on selvä keskusta-oikeistolainen enemmistö.
Nämä edustajat sitten tekevät mitä lystäävät ja ostelevat itselleen hyväpalkkaisia EU-virkoja veronmaksajien rahoilla.
Kommentit (4)
Kuinka kauan olet pohtinut asiaa, ennen kuin kirjoitit tuon päästön?
Hallitus voisi suunnitella sellaisen sähköauton, jonka rattia voi kääntää neljän vuoden välein. Muuten auto ajelee sattumanvaraisesti sinne tänne ja useimmiten jyrkänteeltä alas.
Hallituspuolueet sai viime eduskuntavaaleissa yli puolet äänistä. Mikä siinä on epädemokraattista?
Kyllä se hallituksen muodostus sitten siellä yläasteella sinulle selitetään yhteiskuntaopissa.