Olavi vai Alvar?
Kommentit (14)
Meillä on ihana oma Alvar <3. Olavikin on kiva nimi, vähän harvinaisempi nyt kun Alvareita on alkanut ilmaantua enemmänkin.
Onhan teidän sukunimi Aaltonen! Silloin ehdottomasti Alvar.
Molemmat aivan kammottavia nimiä!!
Molemmat todella suloisia. Pienen Alvarin tunnen. Olavia en ole ennen nimenä niin ajatellutkaan, mutta nyt makustellessa oiken hieno miehen nimi.
Alvar on hyvä, lempinimeksi tulee luonnollisesti heti Allu. Olavi on myös hyvä, suoranaista lempinimeä ei välttämättä tule, vaan Olavi on Olavi. :)
Olavi.
Ei minulla mitään Alvariakaan vastaan ole, Olavi vain on yksi komeimmista nimistä.
Itse taas olen tuohon Olaviin törmännyt viime aikoina todella paljon, nuoremman lapsen päiväkodissa samassa ryhmässä on kolme Olavia. Alvareita ei ole tullut vastaan. Molemmat kuitenkin ihan kivoja nimiä.
ja taas on yksi hakemassa lapselleen nimihyväksyntää...
PÄÄTÄ ITSE! "#%&¤/(
Ap: Ja se haittaa sinun elämääsi miten..? Keitäppä kahvit, syö pala suklaata..ja kerro kumpi sinun mielestäsi on parempi :)
Sukunimi alkaa Ö:llä (juu, kyllä) ja on norjalainen.
olavi alkaa olla suhteellisen suosittu näköjään. lähipiirissä kastettu kolme olavia muutaman kuukauden sisään ja asumme todella pienellä paikkakunnalla.
Molemmat aika mahtipontisia nimiä Suomessa, mutta ehkä ihan norjalaiseen makuun tavallisia?
[quote author="Vierailija" time="18.10.2013 klo 10:37"]
olavi alkaa olla suhteellisen suosittu näköjään. lähipiirissä kastettu kolme olavia muutaman kuukauden sisään ja asumme todella pienellä paikkakunnalla.
[/quote]unohtui kuitenkin sanoa, että nimi on kaunis. sellainen pehmoinen.
Alvar! Kaunis nimi! Jos olisin saanut pojan, olisi hänen nimeksi tullut Alvar.